Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
12 postów 89 komentarzy

RZECZY NOWE

Lesław Andrzej Wilk - Bezpartyjny scenarzysta. "Bóg nie stworzył ubóstwa. To my je stworzyliśmy, ponieważ nie potrafimy się z sobą dzielić" - Matka Teresa. www.rzeczynowe.pl

WYMIERNA, NISZCZĄCA SIŁA ODSETEK

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie znalazłem definicji określającej czym są odsetki dla klienta banku.

 

Istniejące definicje odsetek, dostępne w popularnych miejscach gromadzących informacje typu encyklopedycznego, czy to papierowe, czy to internetowe, mówią czym są odsetki dla banku/banków. Nie znalazłem definicji określającej czym są odsetki dla klienta banku, czyli zwykłego, szarego obywatela lub zwykłej, szarej firmy. Jest to ten słynny punkt siedzenia określający rzeczywistość siedzącego.

Jaką zatem definicję można dać odsetkom, z punktu widzenia spłacającego pożyczone pieniądze dłużnika?

Wcześniej wprowadzenie do tematu: odsetki z punktu widzenia spłacającego je bytu fizycznego.

W naszej rzeczywistości to bank kreuje pieniądze i jest ich dysponentem, jak też wieloletnim strażnikiem reguł spłaty i regularności ich powrotnego docierania do banku. W państwie działa rozwinięty do absurdu system, wspomagający banki w odzyskiwaniu wykreowanych przez nie pieniędzy.

Bank kreuje pieniądze na udzielane pożyczki. Pieniądze na odsetki musi znaleźć pożyczkobiorca poza emisją bankową, czyli na rynku. Bank pieniędzy na odsetki nie kreuje.  Metoda, jaką zastosuje pożyczkobiorca, nie jest ważna dla banku, byle bank dostał swoje, zawarte w umowie sumy. Myślę, że tyle, ile jest typów ludzkich, tyle jest sposobów pozyskiwania odsetek, byle tylko je zdobyć i zaspokoić głód bankowych instytucji.

Pożyczki z odsetkami mają swoją biblijną nazwę, która brzmi - lichwa. Lichwa to czyszczenie i wymiatanie państwa, domu każdej rodziny, stosującej tą metodę, z pieniędzy. Wieloletnie stosowanie tej metody daje braki pieniędzy na rynku, przy równoczesnym, rosnącym zadłużeniu, często niemożliwym już do spłacenia.

W naszych realiach szacuje się, że w ostatnim dziesięcioleciu miotła, o której piszę wymiotła z naszego Kraju 2 biliony zł (2000 miliardów zł) przy PKB ok. 1440 miliardów zł na rok 2011. To jest wartość pracy Polaków, przerzuconej za granicę, jako neokolonialny wkład w rzeczywistość przyszłego, planowanego New World Order. Dla przykładu, poziom pieniędzy na rynku, krążących w obiegu, to około 850 miliardów zł., poziom potrzeb rocznych budżetu to około 320 miliardów zł. z deficytem budżetowym włącznie. W ten sposób wyrzucona na zewnątrz Kraju wartość pracy Polaków mierzona pieniądzem już do Kraju nie wraca. Ułatwia tylko zawieranie nowych pożyczek, nakręcających spiralę absurdu, w którym żyjemy, powodując dalszą utratę zapasu pracy istniejącego w społeczeństwie.

Za lichwą, w ślad za nią, postępuje zysk. Jedna strona rynku ma zysk, druga przy postępującym w czasie zadłużeniu, nie może już znaleźć pieniędzy na rynku i popada w trudności w spłatach, kończące się na ogół przejęciem gwarantujących pożyczkę aktywów. Tak cały ściśle powiązany układ dochodzi do ściany. W globalnym systemie konsekwencją rozwiązującą ten układ jest zburzenie przeszkody, czyli ściany. Tego może dokonać tylko destrukcja, jaką jest wojna. (Chcąc uniknąć takiego rozwiązania należy przeprowadzić międzynarodowy audyt pobranych przez Polskę kredytów i sprawdzić ich prawną zasadność. Udało się w Ekwadorze, uda się w Polsce, zasady są zapewne bardzo zbliżone.)

Dlatego dziwię się, że przeciętny obywatel nie jest w stanie wyobrazić sobie, w jakim kierunku zmierza świat oparty o lichwę i zysk.

Toczące się obecnie na NE dyskusje o drogach do lepszego życia, kończą się zawsze pojęciem trzeciej drogi, co w dyskusji wywołuje efekt potrzeby przedłużenia jej (dyskusji) o dalsze argumenty i poszukiwanie bardziej trafnego „zanumerowania” tej drogi. Nie można jednak nie zauważyć, że realnie poszukuje się tej właściwej dla człowieka drogi, czyli nie stworzy się jej przez dobranie właściwego numeru, właściwej nazwy, tylko przez zastosowanie właściwych, zgodnych z otaczającą nas rzeczywistością parametrów ekonomicznych, a dla niektórych również filozoficzno – etycznych.

Czy można zasady monetyzacji i zysku, ustalenia konsensusu waszyngtońskiego, kapitalizmu, liberalizmu, socjalizmu, wiosny ludów, oburzonych, trzech głównych religii i innych mniejszych, nawet jeżeli są to sekty, wprowadzić na tą właściwą drogę? Z czego należy zrezygnować?

Śledząc rozwój dyskusji na NE, można mieć problem ze znalezieniem właściwej odpowiedzi.

Pozostaje więc trzymanie się własnej (Katolicka Nauka Społeczna), obranej właściwie drogi, do której człowiek jest przekonany najbardziej, jako drogi własnego rozwoju.

Określa takie stanowisko Nowy Paradygmat Ekonomii:

 

DOBRO CZŁOWIEKA. PIENIĄDZ OPARTY O PRACĘ I POTENCJAŁ OSOBY LUDZKIEJ: ŚWIAT BEZ LICHWY I WOJNY.

 

Moja droga jest wyznaczona tym, co napisałem do tej pory i jeszcze postaram się rozwinąć.

Wspomniana na początku definicja odsetek z punktu widzenia pożyczkobiorcy nasuwa się sama:

Odsetki to neokolonialny sposób wyzysku krajów rozwijających się przez kraje rozwinięte.

Odsetki to drenaż pracy kilku miliardów ludzi w globalnym  świecie.

Odsetki to zaspokojenie chciwości światowej finansjery.

 

                                                                                   CDN

KOMENTARZE

 • pomieszanie z poplątaniem
  Autor nie rozumie podstaw ekonomii i w związku z tym pisze bzdury. Dla autora odsetki to lichwa. Lichwa to zło. Powołuje się przy tym na Katolicką Naukę Społeczną. Po prostu szkoda słów na komentarz. Autor potrzebuje przeczytać przynajmniej podstawowe podręczniki ekonomii a potem niech coś pisze.
  Pytanie do autora: pożyczyłby autorowi tego komentarza 1000 złotych? Oddam bez wątpienia za rok bez odsetek. W tej chwili pożyczam od banku więc mi się opłaci. Chętnie pożyczę więcej jeśli można. Pytanie jest oczywiście retoryczne.
  I rada: proszę zacząć edukację od podstawowego pojęcia ekonomicznego: preferencji czasowej. I pocieszenie: święty Tomasz też poległ w swym rozumowaniu na tym właśnie pojęciu. Na usprawiedliwienie świętego można podnieść brak prac szkoły austriackiej. Autor artykułu może bez trudu z tymi pracami się zapoznać.
 • @hebr 00:28:07
  Co za dziwne przemilczenie , albo głupota z niewiedzy. To optymistyczne wyjaśnienie, inne zakładają złą wolę.

  O bankach islamskich waść słyszał?
 • @gnago 06:07:27
  Tak

  1. Ponieważ szariat zabrania pobierania odsetek, a bez tego rozwój gospodarki jest niemożliwy, w wyniku odrodzenia islamskiego, od 1960 roku zaczęły powstawać islamskie banki.

  I sztaby uczonych w prawie koranicznym dwoją się i troją, wymyślając jakby tu zrobić w konia Allacha.

  Coś jak ortodoksyjni żydzi z pracą w szabat.

  Albo z kanonicznym zakazem pobierania odsetek w średniowieczu i czasach odrodzenia.

  2. Według szacunków, całość aktywów bankowości islamskiej na świecie to kilkaset miliardów dolarów i kilkaset instytucji. Do zwykłej bankowości ma się to jak komar do słonia.

  3. Głównie Pakistan, Nigeria, Sudan. Jest z czego brać przykład.

  Czy uważa Pan że:

  1. W mechanizmach gospodarczch powinniśmy wzorować się na średniowiecznym prawie kanonicznym lub na koranie?

  2. Czy oprócz zakazu pobierania odsetek, powinniśmy wdrożyć także inne przepisy prawa koranicznego, na przykład dżihad, kamienowanie, chłostę czy karę śmierci za apostazję.

  Mnie odpowiadała by formuła: wychodzę przed dom, powtarzam trzy razy: rozwodzę się, rozwodzę się, rozwodzę się i mam kłopot z głowy :-))))

  O bankach islamskich i szariacie waść słyszał?
  Jeśli tak, to czy Pana komentarz to zła wola, głupota czy niewiedza?

  Pozdrawiam
 • Póki Autor tego tekstu trzyma się tematyki religii, wiary, moralności, etyki itd.
  to słowa i myśli płyną z jego jestestwa wartkim nurtem, niczym z krynicy mądrości. Gdy przechodzi do tematyki ekonomicznej, to coś się zacina. Moim skromnym zdaniem ten tekst nie powinien być w tym dziale, a Autor powinien skoncentrować się raczej na tym, na czym sie zna.
  Stwierdzenia typu "w naszych realiach szacuje się" świadczą zarówno o tym, ze Autor albo nie wie, w jaki sposób powinno podawać się "twarde dane" w tekście ekonomicznym, albo celowo wykazuje brak szacunku dla czytelników.
  Umieszczenie tekstu na takim poziomie merytorycznym, w takim miejscu na portalu, to raczej nieporozumienie.
 • @nonscolar 08:12:36
  Witam.

  Nie często komentuję ale dzisiaj mus ;) Jestem jak najbardziej za chłostą. Zdaj się JKM kiedyś proponował aby nieletnich za drobne przewinienia przy pręgierzu w niedzielę tak karać, tak aby wszyscy widzieli.. kilka batów i po sprawie. Jestem przekonany, że takie rozwiązanie wyszło by nam na dobre. Bezstresowe wychowanie niestety się nie sprawdziło.

  Pozdrawiam
 • @ALL
  W moim Opus Magnum, które niedługo powstanie opiszę też definicję i właściwe rozumienie słowa "odsetki" i "lichwa". Po tej mojej (już niedługo spodziewanej) publikacji nic już nie będzie takie, jak dawniej ...

  A już na pewno nie ukażą się artykuły krytykujące samą istotę odsetek.

  Co innego konkretny MECHANIZM FINANSOWY, który służy do okradania ludzi, a co innego odsetki jako takie, które są czymś naturalnym, normalnym ...

  Oto, dlaczego:

  1. OGRANICZONY CZAS.
  Życie ludzi polega na działaniu, które zmierza do uzyskania przez konkretne osoby konkretnego efektu.

  Gdyby życie było wieczne, to czas nie miałby znaczenia, ale czas życia jest ograniczony i w krótkim okresie czasu mamy możliwość zrealizowania swoich celów życiowych.

  2. OGRANICZONE ZASOBY.
  Zasoby są ograniczone, a bez nich nie osiągniemy stawianych sobie celów.

  Pamiętajmy, że osiągnięcie celów zależy nie tylko od naszych starań, ale też od starań innych osób ! A więc nie chodzi o to, abyśmy byli dobrze, ale abyśmy byli LEPSI, niż inni ludzie !

  Celem człowieka, który chce znaleźć sobie kobietę i mieć z nią dzieci nie jest to, aby mieć dom, lecz aby jego dom był LEPSZY, niż dom konkurenta !

  To powoduje, że jeżeli w odpowiednim czasie "pożyczę" od społeczeństwa zasoby (kredyt, pożyczka, czyjaś przysługa, cokolwiek) to uzyskam CHWILOWĄ i LOKALNĄ PRZEWAGĘ na polu walki !!!

  Ta CHWILOWA i LOKALNA przewaga da mi zwycięstwo w tej najważniejsze walce. Gdy już zajmę jako mężczyzna odpowiednią pozycję społeczną, majątkową i będę miał najładniejszą kobietę (lub kilka !!!), to nie ma już wówczas większego znaczenia, w jaki sposób to zdobyłem !
  Mając większe możliwości zarabiania spłacę pożyczkę i uzyskam efekt WARTOŚCI DODANEJ.

  Ta wartość dodana może być OGROMNA i w związku z tym OPŁACA mi się pożyczyć od społeczeństwa zasoby nawet za wyższa cenę, niż oficjalne odsetki ...

  WAŻNE:
  należy pożyczać zasoby ISTOTNE ...

  A o tym, które zasoby są ISTOTNE (w sensie ewolucyjnym) a które nie są napiszę dokładniej w moim OPUS MAGNUM ...

  Oczekujcie tego dzieła z niecierpliwością godną jego wartości ...
 • @mmar79 09:14:48
  Też sądzę, że czasami kilka razy w tyłek, sprowadziłoby niejednego na dobrą drogę :-)

  Pozdrawiam
 • @Lesław Andrzej Wilk.
  Według stanu agregatów pieniężnych NBP na kwiecień 2012 rok, łączne zadłużenie w tym zadłużenie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw wynosi 886 mld zł. Biorąc pod uwagę różnicę kosztów zakupu pieniądza i jego sprzedaży przez banki śmiało możemy powiedzieć, że jest to 10% tej kwoty czyli 88 mld zł.
  Jest to kwota, za którą banksterzy sowicie opłacają miejscowe qurwy, które bronią tego stanu rzeczy. Jeśli chcemy wyzwolić się z niewoli odsetkowej to nie mamy innego wyjścia. Musimy nauczyć się ich zabijać. Po prostu zabijać tak jak zabijało się konfidentów za okupacji.

  W kieszeniach Polaków może zostać 88 mld zł rocznie, i jest to całkowite rozgrzeszenie.
 • @Ultima Thule 09:21:12
  Wszystkie zasady które tu wymieniłeś odnoszą się tylko do człowieka i jego preferencji a nie do zasady działania i tworzenia kapitału.


  Odsetki działają tylko jak pożyczko biorca może je spłacić, wtedy jest to rodzaj udziału w zysku. Natomiast jeśli nie może spłacić to znaczy że nie udało mu się wytworzyć kapitału na spłatę, czyli nie ma kapitału nie powinno być pieniędzy. W takim przypadku odsetki działają dokładnie jak kreacja pieniądza (nie ma towaru a zobowiązanie jest).

  Dlatego zamiast odsetek powinien być udział w zysku. Wtedy obie strony ponoszą równe ryzyko.

  Odsetki to wielki przekręt i zło tego świata, niestety nie wszyscy to rozumieją
 • @zjawa 10:26:52
  Zgadzam się.

  Pozdrawiam
 • @zjawa 10:26:52
  BREDZISZ i BEŁKOCZESZ ...

  Jak sobie wyobrażasz "udział w zysku", gdy tylko jedna strona KONTROLUJE projekt ? Zysk i odsetki są idealnym podziałem RYZYKA !!!

  Zarabiasz mało, ale na pewno i zarabiasz dużo ale z ryzykiem ...

  Ale jeżeli uważasz, że jest możliwa bezodsetkowa gospodarka, to opisz mi jej funkcjonowanie.

  Np. kto by decydował o przyznaniu kredytu, gdyby nie było odsetek i wszyscy chcieliby wziąć kredyt, a środki byłyby ograniczone ?
 • @Ultima Thule 11:03:04
  "Ale jeżeli uważasz, że jest możliwa bezodsetkowa gospodarka, to opisz mi jej funkcjonowanie."

  powiedz mi czy swojemu koledze albo rodzinie pożyczasz na procent? Gospodarka to taka trochę większa rodzina.

  Chyba nie trudno sobie wyobrazić taką gospodarkę. Pożyczasz kasę, inwestujesz, zarabiasz, dzielisz się zyskiem. Lub interes nie wypala i oddajesz to co pożyczyłeś (bez żadnych odsetek bo nie ma zysku).  "Np. kto by decydował o przyznaniu kredytu, gdyby nie było odsetek i wszyscy chcieliby wziąć kredyt, a środki byłyby ograniczone ?"

  Nie wiem czy w świecie bez kreacji pieniądza (a taki zakładam, bez odsetek i bez kreacji) banki mogły by pożyczać pieniądze jako kredyt, pewnie nie.

  W każdym razie taki hipotetyczny bank by się 100 razy zastanowił zanim by komuś kasę pożyczył, co jest zdrowym podejściem ponieważ łatwy pieniądz powoduje złe inwestycje. Co można było obserwować przy ostatnim kryzysie. Tak samo każda forma kreacji prowadzi do oszustw i służy zniewoleniu.

  Obecnie mamy taką sytuację, że na całym świecie, że są sztucznie zawyżane ceny nieruchomości (to się robi celowo), żeby banki mogły na nie dawać kredyty i ludzie musieli je spłacać całe życie. Kreacja pieniądza przez kredyt i przez odsetki to jest nowoczesny system wyzysku.

  I oczywiście jest na to bardzo prosty i znany sposób od czasów biblijnych - zakazać kreacji pieniądza przez kredyt i zakazać odsetek. Tyle.
 • @Autor
  "Odsetki to neokolonialny sposób wyzysku krajów rozwijających się przez kraje rozwinięte.
  Odsetki to drenaż pracy kilku miliardów ludzi w globalnym świecie.
  Odsetki to zaspokojenie chciwości światowej finansjery."
  =============

  Dokładnie tak i znamienne jest iż większość liberałów BRONI obecnego systemu lichwy, tacy z nich "antysystemowcy". Słudzy NWO, sługusy diabła samego, lobbyści banków i finansjery globalnej, także układu w III RP.

  Musimy uwolnić Polskę i świat od klasycznej lichwy, od tego też nikczemnego sposobu emisji pieniądza, który powinien służyć Suwerenom państw, a szkodzi, okradają nas. Bankowość islamska jest jakimś tam kompromisem, ale można iść znacznie dalej.

  Chętnie osobiście wesprę utworzenie takiego bardzo podobnego nurtu w Konfederacji, przecież to także w dużej mierze moje poglądy. Od lat mnie Jacek Rossakiewicz inspiruje.

  http://konfederacjablogerow.nowyekran.pl

  "W naszych realiach szacuje się, że w ostatnim dziesięcioleciu miotła, o której piszę wymiotła z naszego Kraju 2 biliony zł (2000 miliardów zł) przy PKB ok. 1440 miliardów zł na rok 2011. To jest wartość pracy Polaków, przerzuconej za granicę, jako neokolonialny wkład w rzeczywistość przyszłego, planowanego New World Order. Dla przykładu, poziom pieniędzy na rynku, krążących w obiegu, to około 850 miliardów zł., poziom potrzeb rocznych budżetu to około 320 miliardów zł. z deficytem budżetowym włącznie. W ten sposób wyrzucona na zewnątrz Kraju wartość pracy Polaków mierzona pieniądzem już do Kraju nie wraca. Ułatwia tylko zawieranie nowych pożyczek, nakręcających spiralę absurdu, w którym żyjemy, powodując dalszą utratę zapasu pracy istniejącego w społeczeństwie."
  ============

  To dopiero mocny opis naszej rzeczywistości!

  Uważam że pieniędzy krążących w naszej gospodarce, ale zwłaszcza u biedniej połowy Polaków są zdecydowanie za mało i gasi to całą naszą gospodarkę. Uważam że jest ogólne pokrycie na znacznie większą kwotę niż 850 miliardów, a jej ewentualny, inflacyjny nadmiar można zawsze zdejmować np pomysłami typu pieniądz terminowy, czy inflacją większą niż kilka procent, ale jeszcze rozsądną gdyby siła nabywcza nie spadała, nadążała za nią.

  Te wizje są we właściwym kierunku, ale nie twierdzę jednocześnie że liberałowie bredzą w każdym aspekcie. Trzeba jednak z doktryn wybrać to co najlepsze w nową propozycję dla Polaków, dla ludzkości. Oczywiście zgodną z Katolickim Nauczaniem Społecznym, z kanonem katolickim, chrześcijańskim.
 • @zjawa 12:15:40
  Jest też inny, równie prosty sposób.
  Odmówić przez państwo gwarancji dotrzymywania umów pieniężnych niezawieranych w gotówce.
  (Zakazać obrotu bezgotówkowego)

  I dodruk pieniądza kontrolować społecznie (większościowo wśród twórców produktów rynkowych).

  Skoro i tak produkują dla emerytów, urzędników, mundurowych, etc - to gdyby zrezygnować z pobierania podatków, a drukować te same pieniądze, to nic by się dla producentów - nie zmieniło.
 • @Marek Kajdas 12:57:08
  Panie Marku.

  Rozproszenie emisji przyrostowej wynikającej z formuły Locke'a-Ricardo wśród obywateli na zasadzie 'dywidendy obywatelskiej" i nie możemy się cofnąć ani kroku do tyłu.

  Przeciwników eliminować jak konfidentów w czasie okupacji.
 • @zjawa 12:15:40
  Na czym to polega, że każdy komuch zaczynałby "naprawę" wszystkiego od zakazów, niszczenia i wtrącania się w stosunki międzyludzkie, tam, gdzie ludzie sobie tego nie życzą?

  Co za cholera w nich tkwi?

  Nawet jeśli dotyczy to osób nieubezwłasnowolnionych, w pełni władz umysłowych i świadomych swoich czynów, to takie swołocze i tak lepiej wiedzą co jest dla nich dobre.

  Oczywiście sami tych recept na własnej skórze testować jakoś nie chcą.
 • od autora
  Na tym etapie dyskusji, oby jeszcze bardziej mogła się ona rozwinąć, chętnie poddałbym się jakiejś, "karze" zwolennikom karania chłostą, wymierzania ciosów i innych karzących uderzeń, tylko, takie działania nie zmienią meritum, o którym pozwoliłem sobie napisać. Najbardziej zależy mi na powszechnym rozumieniu sytuacji, w jakiej się znajdujemy, jeżeli mówimy o pieniądzach. Pieniądz to nie znak, to nie znaki są wywożone z Polski i znikają w świecie, to znika efekt pracy Polaków i ginie bezpowrotnie. Państwo jest celowo rozszczelnione. Miałem wiele samochodów w życiu, ale nigdy nie udało mi się jechać pojazdem, który miał cieknącą benzynę, dziurawe koła, zatkane filtry, wyciek z chłodzenia, zamazane i bez widoczności szyby np. zamarznięte, cieknący akumulator, wyciek oleju z silnika i na koniec pijanego kierowcę bo ja siedziałem na fotelu pasażera i z przerażeniem przecierałem oczy.
  Państwo trzeba uszczelnić!
  Nie kieruję argumentów w stronę liberałów czy też socjalistów, anarchistów ani terrorystów ani innych ...stów. Uważam, że jak popatrzymy na nasz Kraj poprzez dobro człowieka to nie będzie sporu. Dobro człowieka godzi wszystkie uczciwie wyrażane poglądy i nie może być różnorodnie rozumiane. Panowie biorący udział w komentarzach wyrażacie wielkie pomieszanie pojęć, szczególnie w początkowych. Zgadzam się z Panami "nikander" i Marek Kajdas, mówiąc o 2000 mld w dziesięciu latach chciałem zasygnalizować proporcje jakie mamy w finansach Kraju, tj. 200 mld około wyjeżdżające rocznie z Polski ale jest to z długiem zewnętrznym państwa.
  Czekam z niecierpliwością na dzieło autora Ultima Thule, wręcz chciałbym być pierwszym w kolejce. Po przeczytaniu dzisiejszych komentarzy już wiele rozumiem, ale czekam na więcej. Mam wręcz, powiedziałbym, głód wiedzy, trudny do zaspokojenia.
 • @hebr 00:28:07
  Masz aż tak słaby intelekt, że nie możesz pojąć zapisu autora?
  Autor pisze wyraźnie, że (w domysle) żadna to ekonomia jesli żąda się zapłaty pieniądza (odsetki), którego nie ma.
  Wiesz co to znaczy - nie ma? Tzn, ze nie istnieje. A jak nie istnieje to co niby ma kredytobiorca dać bankowi?
  I wsadź sobie tę swoją propozycje (pożyczkę) do tornistra z przedszkola. Jak dorośniesz to wtedy zrozumiesz.
 • @całe komusze towarzystwo
  Proste pytanie

  Co Was obchodzi, czy wezmę kredyt z banku na 10% czy na 50% i bank na mnie zarobi czy straci?

  Naprawdę serdecznie dziękuję Wam za troskę o stan mojego portfela.

  Na razie nie jestem ubezwłasnowolniony i jak sądzę (chociaż, to z konieczności tylko moja subiektywna opinia) w pełni władz umysłowych.

  Nie zabraniam i nie zamierzam Wam zabraniać zakładania banków bezodsetkowych, spółek jakiego typu tylko chcecie (nawet z talibami, których okazuje się i na Nowym Ekranie można spotkać), kupować gdzie chcecie i po jakiej tylko chcecie cenie, sprzedawać gdzie chcecie i za ile chcecie.

  Mam tylko jedną drobną prośbę.

  Trzymajcie swoje troskliwe łapska z daleka ode mnie.
 • @nonscolar 08:12:36
  Ludzi rozgarnietych na swiecie jest jakies (3 do 6)%.
  W porównaniu do zwykłej liczby ludzi to jak mrówka do słonia.
 • @radosław1 14:11:20
  Miej trochę litości.

  Znowu przez Ciebie ze śmiechu zajadów dostanę.
 • @Provoc 09:09:52
  A jakie to sa twarde dane?
  To sa te liczone w I kwartale? Czy może w drugim? A może sa liczone jako wskaźniki analiz liczonych od 9 rano do 12 w południe? A może od godz.12 do 18?
 • @Lesław Andrzej Wilk 14:05:52
  Jeżeli scenarzystą jest Pan takim samym jak "ekonomistą", to nie zazdroszczę producentom, dla których będzie pisał Pan scenariusze.
 • @radosław1 14:15:06
  Niestety, załapałeś się do tych 94 do 97%.
 • @mmar79 09:14:48
  Wychowanie bezstresowe sprawdziło sie nad wyraz.
  Wychowanek (bezstresowy) żyje bez stresu a reszta dostaje zawału na sam widok tych poprzednich.
 • @zjawa 12:15:40
  zjawa ... ale ty PIEPRZYSZ ...

  1. W jaki sposób chciałbyś ZABRONIĆ ludziom pożyczania pieniędzy na procent ?

  Ponieważ odsetki za korzystanie z zasobów wynikają z mechanizmów NATURALNYCH, więc zakazanie odsetek spowoduje powstanie ich w innej może nazewniczo formie, ale będą to odsetki.

  Więc jak chcesz temu zapobiec ?

  2. ISLAM: tam SĄ ODSETKI !!!!
  Poczytajcie sobie ZE ZROZUMIENIEM, jak działa mechanizm sukuk.
  Oni po prostu INACZEJ pewne rzeczy nazywają, aby "Allach nie widział".
  Ale odsetki SĄ !!!

  3. Piszesz o "rodzinie". To powiedz mi, dlaczego w tej "wielkiej rodzinie" ludzie się mordują, okradają ?

  Otóż nikt tak naprawdę nie pożycza nikomu w rodzinie bez odsetek. Co najwyżej można powiedzieć, że pożyczający SAM FINANSUJE ODSETKI Z WŁASNEJ KIESZENI !!!

  Poza tym przy pożyczce 1 mln zł na kilka lat nawet w najbliższej rodzinie trzeba uwzględniać odsetki.

  4. Jeżeli chcesz zakazać kreacji pieniądza przez kredyt, to jak się on ma pojawić na rynku ?

  To tyle na razie, a nokaut przyjdzie wieczorem ...

  Szykuj się ...
 • od autora
  Mam jeszcze jedną uwagę bardzo z mojego punktu widzenia istotną. Panowie, zwolennicy odsetek, szanuję Wasze poglądy, chcę jedynie powiedzieć, że wyrażacie poglądy bezkompromisowe, takie jakby nie były możliwe inne rozwiązania i takich rozwiązań nie chcecie, nie bierzecie ich nawet pod rozwagę. Świat polega na różnorodności, ja uważam, że powinno się stosować różne rozwiązania i wybierać najlepsze. Można zderzyć ze sobą możliwości różnych sposobów na gospodarkę, przy wzajemnej tolerancji wiele osiągnąć. Pożyczam sąsiadowi na naprawę dachu bo mu zaczął przeciekać, nie biorę odsetek, odda mi jak będzie mógł i to jest ten element czasowy mojej ekonomii. Te pożyczone pieniądze to dobro w moim środowisku, będzie mi przyjemnie patrzeć na jego dach codziennie wychodząc z mojego domu. Pan, który chciał pożyczyć ode mnie 1000 zł. jak Pan widzi dzisiaj to nie możliwe, w przyszłości może tak, tylko musiałbym wiedzieć na co Pan chce te pieniądze użyć, bo może na zbrojenia, to nie pożyczę. Takie są moje podstawy ekonomii.
 • @Ultima Thule 09:21:12
  Mówisz o pożyczce a autor mówi o kredycie bankowym.
 • @Lesław Andrzej Wilk 14:21:37
  Ależ napisałem przed chwilą - niczego wam nie zabraniamy.

  Jest tu paru zwolenników szariatu. Niech założą soobie bezodsetkowy bank (na pomoc Pana Opary raczej bym nie liczył - wygląda na osobę w pełni władz umysłowych) i nawet wdrożą chłostę, jeśli któryś z nich odmówi lokowania swoich oszczędności w takim banku.

  Nie mam naprawdę nic przeciwko.

  Tylko proszę jeszcze raz:

  Trzymajcie swoje troskliwe łapska z daleka ode mnie.
 • @zjawa 12:15:40
  Duzo swojego zdrowia musisz poswięcić, zanim cokolwiek objasnisz tym co wyjasnień nie potrzebują:)
 • @Marek Kajdas 12:57:08
  Panie Marku!
  Sługusy NWO zrobia bardzo wiele na podtrzymanie swojego egoizmu, bo tylko on im podpowiada że sa lepsi od innych. A ta swiadomość jest im potrzebna do zycia jak innym tlen do oddychania.
 • @nonscolar 14:18:11
  Chce Pan koniecznie nie na temat, to proszę napisać jaki jest Pana zawód i ostatni najgłośniejszy sukces? Proszę o nie mijanie się z prawdą.
 • @Lesław Andrzej Wilk 14:21:37
  --- cytat ---
  Takie są moje podstawy ekonomii.
  -- koniec cytatu ---

  Widzi Pan, to nie są podstawy ekonomii, co najwyżej Pana zasady etyczne.

  Etyka i ekonomia miejscami się zazębiają, jednak - proszę mi uwierzyć - etyka i ekonomia to nie to samo.
 • @nonscolar 14:02:21
  A dlaczego niby stosunki miedzyludzkie ma kształtować np. liberał a nie antyliberał?
 • @Lesław Andrzej Wilk 14:32:39
  Nie mogę powiedzieć, bo od razu wszystkie polskie media, huczały by o tym, kim jest nonscolar.

  A tak, jestem tu incognito. Ale to pełna tajemnica - cicho, sza.
 • @Lesław Andrzej Wilk 14:05:52
  Ładnie napisane.
  Popieram.
  Z jednym jednak sie nie zgodzę.
  /Uważam, że jak popatrzymy na nasz Kraj poprzez dobro człowieka to nie będzie sporu/
  Jesli ludzie patrza na Kraj przez dobro człowieka mając na mysli tylko siebie i nikogo wiecej, to wtedy kaplica:)))
  Pozdrawiam
 • @radosław1 14:34:48
  Po pierwsze - nie używajmy słowa liberał, bo już dawno straciło pierwotny sens.

  Po drugie - wolnorynkowcy nie chcą kształtować na siłę żadnych stosunków międzyludzkich, uważając, że obecność trzeciego, nieproszonego gościa wtykającego nos w nie swoje sprawy jest całkowicie zbędna.

  Powtarzam - nie mamy nic przeciwko temu, byście zakładali sobie bezodsetkowe banki i co tam jeszcze chcecie. Miożecie się wzajemnie batożyć, kamienować, dzielić swoją własnością, nawet łby sobie pościnać.

  Mnie nic do tego.

  Jak mówi stara, dobra zasada, jeszcze z czasów prawa rzymskiego - "volenti non fit iniuria".
 • @nonscolar 14:13:45
  Nic od nas nie chcesz, a zatem wyjeżdżaj w diabły na bezludną wyspe i wtedy nikt sie nie będzie Ciebie czepiał. A przy okazji sam zobaczysz ile zarobisz tego swojego bogactwa (bez ludzi) jak bank da Ci kredyt.
 • @Lesław Andrzej Wilk 14:21:37
  Niemożliwe jest znalezienie zbyt wielu wspólnych pól z Ultima Thule, to nie jest Andarian, z Nim radzę podyskutować i będzie bez jadu, będzie merytorycznie z dobrą intencją. Proszę MU zaproponować debatę, polemikę nawet w osobnych notkach. To będzie bardzo ciekawe dla wszystkich jeżeli podejmie wyzwanie. Włączymy się w komentarzach.

  Parytet zysków i dekretu układu na lichwę jest u wielu zbyt silny. Etyka, wartości chrześcijańskie nie mają dla nich żadnego, czy wielkiego znaczenia, bo żydowska ekonomia siłą rzeczy jest potężnie sprzeczna z katolickim ujęciem, które zawsze będzie rozwijane, zbliżane do Boga.

  @Ultima Thule
  Kompromitujesz nawet swój liberalizm, wolnorynkowe idee wspierając system kredytów, lichwy. Nie rozumiesz tego w swoim zaślepieniu, nadmiarze złych emocji? Popierasz żydowską, masońską ekonomię? Bój się Boga człowieku, bo strasznie błądzisz. Nie ma wolnego rynku, ani cienia szans na niego przy tym systemie finansowym na świecie.

  Zatem zwolennicy idealnego wolnego rynku (utopia znacznie większa od wizji jakie snujemy) także powinni popierać zmiany jakie postulujemy. Czy lepiej budować nową fabrykę za miliard pożyczony bez odsetek, czy na 2 mld z odsetkami i większością sumy na dodatek emigrującą z Polski, z rynku gdzie powinny mieć ciągły obieg?

  System bankowy należący do Suwerena wraz z możliwością kreacji pieniądza-emisji umożliwi pozornie stratne wg obecnej oceny kredyty inwestycyjne w ratach i nawet umorzenia części sumy pod rozsądnymi warunkami, np prawo pierwokupu fabryki w razie sprzedaży powinno należeć do Suwerena, bo to MY umożliwimy tak tanio zrealizowanie inwestycji. W ten sposób staniemy się bardzo konkurencyjni na tle ekonomii NWO. Radziłbym jednak powołać wielką armię, bo będziemy karceni za takie zmiany nie mniej niż np Libia, Iran niebawem.

  Świat NWO za pomocą takich jak JKM, Ultima Thule broni układu. Każdy broni układu na swoim poletku oddziaływania i jak go złamać... siła złego na biednych, rozproszonych obywateli myślących samodzielnie. I Herkules dupa kiedy wrogów kupa. Tylko kto jeszcze wierzy na NE że jesteśmy socjalistami itd? Powoli nasza narracja zaczyna wygrywać. Cud?
 • @nonscolar 14:19:19
  Ty popierasz słonia a zatem nie podsuwaj sie do tych 3 lub 6%.
  Tobie pasuje wiekszość, a zatem wybrałes gdzie jestes.
 • @radosław1 14:46:40
  No widzisz.

  Typowo po bolszewicku.
 • @nonscolar 14:33:57
  Zgadzam się z Panem, mam etykę z ekonomią "zazębione" i to na dodatek nierozerwalnie czego i Panu życzę.
 • @Marek Kajdas 14:47:05
  Panie Marku

  Nie wiem ile Pan ma lat, ale system który Pan opisuje, to dokładnie to, co istniało za PRL-u.

  Toczka w toczkę.

  Ile razy można wchodzić do tej samej - już nawet nie wody, tylko do tego samego szamba.
 • @nonscolar 14:48:48
  Tak bolszewiku.
 • @Lesław Andrzej Wilk 14:50:45
  Dziękuję
 • @radosław1 14:44:23
  Ma Pan rację. W rozwinięciu można tylko dodać, że dobro musi występować jako dobro indywidualne, wspólne i dobro wspólnoty gospodarczej równocześnie co zgadza sie z Pana poglądem.
 • @Lesław Andrzej Wilk 14:54:34
  Widzi Pan, kłopot w tym, że Pan Radosław1 ma co prawda poglądy, ale zero rzetelnej wiedzy.
 • @nonscolar 14:57:03
  Chlapiesz jęzorem nie bardzo się kontrolując.
  Mnie tam Twoje zero nie obraża.
  Moge tylko dodac w dobrej wierze, że na cóż Ci Twoja wiedza skoro nie możesz pojąc elementarnych rzeczy?
  Nie chcę przeciez klasyfikowac Cie do wykształciuchów.
  Stać Cie przeciez na cos wiecej niz to co tutaj wypisujesz. Prawda?
 • @nikander
  Możliwe że rozumiem dlaczego oni nie mogą zrozumieć ;) Uważają że banki muszą być w 100% prywatne, NBP jako nasze FED należący do klubu miliarderów i NWO, bo pomysły typu sprowadzenie 5 mln imigrantów przecież normalne nie są.

  Słowem kryterium zysku zawsze, korzyści, nie rozumieją że system NAF może być non profit, teoretycznie stratny, służebny wobec Suwerena, inwestorów i państwa jakie tworzy wspólnota, także usługowy wobec wspólnot samorządowych. Bez tego gadamy jak dziad z obrazem. On swoje, a obraz swoje, czyli nic.

  Pan nieraz radykalnie walnie, ale może nie trzeba z Polski wypędzać skrajnych liberałów na banicję, ale dokonać ich lustracji, bo kim jesteście? Niewątpliwie rzecznikami interesów zagranicy, finansjery, korporacji. Tarcza wolnego rynku ma załatwić skuteczną, wygodną osłonę, a pałką jest pałowanie wszystkich epitetami typu socjaliści, komuniści, socjaldemokraci, czy nawet wariaci do psychuszki po sowiecku, durnie, głupole, złodzieje nawet itd.

  Sądzę że skrajni liberałowie w dużej mierze są zorganizowaną (ale w sposób fraktalny) agenturą i tzw pożytecznymi idiotami, czyli starsi-mądrzejsi wami grają, jakieś szkopy, sowiety, a wy powtarzacie te brednie bez końca w przestrzeni publicznej wierząc już w to szczerze jak komuniści w komunizm.

  Nie da się obronić obecnego systemu pieniądza, kredytów, bankowości. Po prostu się nie da. Nie przegada nas nawet miliard wyszczekanych liberałów. Mam nadzieję że Grecja da sygnał kolejny (po choćby Islandii) do jego rozpadu. Bez kryzysu nie będzie płynnego przejścia do lepszego systemu. Najpierw musi nas dopaść dno. Wtedy pojawi się odwaga do radykalnych zmian i poparcie społeczne do nich. Długi anulujemy, wyzerujemy, armia nas obroni, nowa armia, nowe też samowystarczalne państwo żeby nas nie mogli w niczym naciskać.
 • @Lesław Andrzej Wilk 14:54:34
  Drobny przyczynek do dyskusji: http://nikander.nowyekran.pl/post/62521,pit-ad-2014
 • @Marek Kajdas 15:02:48
  Panie Marku

  Nie lepiej przenieść się na blog do "Krytyki politycznej"?
  Tam przynajmniej Pana wszyscy dobrze zrozumieją.
 • @nonscolar 14:53:13
  Ciężko akceptować Pana prowokacje słowne inaczej nie można nazwać Pana tekstów. Co Pan naprawdę myśli i kim Pan jest skoro działa Pan z ukrycia - nie biorę Pana opinii do serca. Musi Pan ukrywać siebie tzn. obniża Pan wartość swoich zapisów bo tak naprawdę tracą one autora. Przesadza Pan z rolą mediów w odczycie Pana postaci chyba, że są to również tajne media to dziękuję Panu za twórczy wkład w dyskusję. Pana rola dla dyskusji jest zakończona.
 • @Ultima Thule 14:20:38
  Skąd się wezmą odsetki, jeśli przez np. miesiąc wszyscy będą wymieniać barterowo tpwary, a jedynym chętnym do obrotu pieniężnego będzie kredytobiorca (i kredytodawca)?
 • @Lesław Andrzej Wilk 15:12:10
  W takim razie dziękuję za dotychczasową wymianę zdań.

  Od pewnego momentu i tak ta dyskusja zaczęła tracić większy sens.

  Pozdrawiam
 • @nonscolar 15:18:19
  I słusznie.
  Gospodarkę trzeba rozumieć, a nie zasłaniać się "wiedzą ekonomiczną" wykutą w szkole.
 • od autora
  Jest taki tekst dla nieprzekonanych, napisany przez członka Zakonu Jezuitów, podpisanego na końcu:

  gospodarka jest fenomenem społecznym; funkcjonalnym zakresem działań osadzonym w konkretnych kontekstach historyczno - prawnych; jest kształtowalną substancją organiczną i manifestacją kultury ludzkiej; ma tylko jeden cel - wykreowanie warunków, które umożliwią jednostkom i grupom zaspokojenie potrzeb egzystencjalnych. Gospodarka nie jest zatem prostą wypadkową determinizmu natury, napędzanym przez samozachowawczy egoizm. U jej podstaw nie leży Leibnizowska idea harmonii przedustawnej, lecz jest w całości pochodną autonomii woli. Jeżeli gospodarka kapitalistyczna przyjmuje za priorytet inne cele niż egzystencjalne dobro człowieka wkomponowane w solidarystyczny postulat dobra wspólnego, jeżeli marginalizuje rolę klasy średniej jako podstawowej konsystencji społeczeństwa, wówczas przestaje spełniać swoją funkcję. Z narzędzia zaspokajania potrzeb przeradza się w instrument kolonizujący ludzką egzystencję w postaci bądź to dzikiej odrośli na zdrowym pniu (liberalizm), bądź to ideologicznej iluzji (kolektywizm)
  Oswald von Nell-Breuning

  Może rozjaśni ten tekst umysły, bo są granice wywierania wpływu na obywatelu, jest punkt, w którym gospodarcze myślenie zamienia się w polityczne. Może ten punkt to jest właśnie "kość niezgody?
 • @nonscolar 15:18:19
  Jeszcze tylko gwoli uzupełnienia.

  1. Z mediami to był oczywiście żart. Buźki :-) nie dałem, bo wydawało mi się że jest to oczywiste.

  2. Korzystam z przywileju pewnej anonimowości, jak wielu innych blogerów. Winę za to ponosi także NowyEkran, który mnie i innym to umożliwia. Nie zamierzam się z tego tłumaczyć.

  3. Piszę w komentarzach to, co na dany temat sądzę. Tylko tyle i aż tyle. A że czasami zdarza mi się przekroczyć trochę granicę dobrego smaku?

  A któż nie jest bez winy?

  Pozdrawiam
 • @Lesław Andrzej Wilk 15:25:22
  Proszę zauważyć. Najpierw jedynki "dyżurnych" a później ocena już tylko rośnie. Jeszcze gryza, jeszcze kąsają, ale już wiedza, że dobre czasy się kończą.

  Pozdrawiam
 • @nonscolar 15:28:06
  Dziękuję za cenny wkład, nie mam żalu, mam poczucie humoru, pozdrawiam.
 • od autora
  Publikuję poniżej, dla otuchy, tekst przytaczający słowa wielkiego Polaka:

  Zdaniem o. Krąpca współcześnie dominuje tendencja do odcinania się od pytania „dlaczego?” i skupianie się na pytaniu „jak?”. Postawa taka ma prowadzić do likwidacji metafizyki, jako niepotrzebnej. Skutek jej jest jednak inny. Zamiast świadomego i racjonalnego budowania metafizyki, rozumianej jako ostateczne wyjaśnienie wszystkiego, człowiek swoją potrzebę rozumienia świata wypełnia przez różnego rodzaju protezy,
  „miazmaty”, jak to nazywa o. Krąpiec, czyli racje logiczne, społeczne, kulturowe,psychologiczne, ekonomiczne itp. Podejście takie oddala od zrozumienia świata, zamiast do niego przybliżyć. W filozofii o. Krąpca wybór między alternatywami jest dość prosty: albo szukanie sensu w świecie, co jednak nigdy się nie spełni, albo poszukiwanie tego
  sensu w transcendentnej podstawie tożsamej z Bogiem.

  Wymieniona wyżej właściwa transcendentna podstawa tożsama z Bogiem pomaga przesiewać argumenty przez sito bo liczy się tylko dobro a nie zysk. Zalecane mi niegrzeczne sformułowania przyjmuję jak to się mówi z pokorą bo nie naruszają one mojego sposobu pojmowania świata. Mimo inwektyw świat i tak pozostaje światem i nie specjalnie się zmienia.
 • @LAW
  Jeśli najmiesz robotnika do pracy, to najpierw daj mu jeść i nie pytaj czy jadł śniadanie. Koniowi rano wsyp do koryta wiadro owsa, bo inaczej padnie w robocie na polu. Ani robotnik ani koń waszych pieniędzy jadł nie będzie. Chyba że jest w pobliżu sklep, wtedy dajcie mu na zakup śniadania. Koniowi kupić możecie kilka chlebów. Prawa ekonomii muszą być zgodne z prawami naturalnymi, bo nasze życie też jest zgodne z naturą. Jeśli wasza ekonomia jest niezgodna ze sprawiedliwością praw natury-to jest niesprawiedliwa i nieludzka. Dokładnie taka jak w niemieckim obozie koncentracyjnym-właściwa nazwa-to obóz śmierci ta, jest adekwatna. Pozdrawiam autora postu.

  Faber
 • @Autor
  Transfer pieniędzy za granicę jest nie w porządku. Faworyzowanie banków odpowiednimi przepisami także. Ale nie bardzo rozumiem co jest nie tak w pożyczniu na procent.
  "Pieniądze na odsetki musi znaleźć pożyczkobiorca poza emisją bankową, czyli na rynku. Bank pieniędzy na odsetki nie kreuje."

  Ja to widzę tak: bank pożycza pieniądze od ludzi wpłacających na lokaty na x procent, kredytobiorcom na (x+y) procent. Różnicę zachowuje na koszty własne i ewentualne straty z niespłaconych pożyczek. Może mnie ktoś oświecić co jest w tym nie tak? Jeśli system działa uczciwie tzn. bez faworyzowania banku przez państwo i przy odpowiedniej konkurencji, to pieniądze zarobione przez bank i tak wrócą w postaci wydatków banku a kredytobiorcy będą mogli je zarobić i spłacić odsetki.

  Sama kreacja pieniądza została dobrze wyjaśniona na filmiku nbp: http://www.nbportal.pl/pl/np/animacje/prezentacje/system_bankowy/mechanizm-kreacji
 • @nonscolar 08:12:36
  DZIAŁAJĄ i to dobrze.!!! Bez cyklicznych kryzysów  rozwodzę się, rozwodzę się, rozwodzę się i mam kłopot z głowy :-))))

  Raczej precz,precz.precz i baba z Twoimi kilkoma kg biżuterii jej podarowanymi przy chajtaniu, robi wypad z domu

  "Czy oprócz zakazu pobierania odsetek, powinniśmy wdrożyć także inne przepisy prawa koranicznego, na przykład dżihad, kamienowanie, chłostę czy karę śmierci za apostazję."

  Za apostazję od rozumu, logiki , honoru i sprzeniewierzenie przysiędze , mam swoje typy z "miszczem" L.B. na czele i gronem naszych Polityków
  Ad rem co ma dżihad do banków? Niewłaściwie pojmowany nawet przez wahabitów - jego ostrze skierowane było na bałwochwalców ergo pogan , nie dotyczyło i nie dotyczy formalnie nawet dziś chrześcijan i żydów


  Działają i to dobrze i nie dotyczy ich upadek jak banków kręgu europejskiej " ekonomii.

  A czy uczciwym jest oprocentowanie kont , lokat poniżej stopy inflacji?
  Od lat 50-tych notujemy upadek bankowości świata- szacunku dla klienta etc.


  A kuriozalne jest zaliczanie do strat niezrealizowanie założonego planu sprzedaży

  Nachalne i bezrozumne dążenie do maksymalizacji zysków z ignorowaniem kosztów społecznych jak i perspektyw własnej firmy
 • @mil 20:34:09
  Udzielanie pożyczek na "ludzki" procent przez banki - to rozumiem. Nie rozumiem jednak sytuacji w którym idiotyczna polityka państwa wrzuca na obywateli "garb odsetkowy". http://nikander.nowyekran.pl/post/62521,polubisz-pit-ad-2014
 • @mil 20:34:09
  Sprawa nie kończy się na tym filmiku. Trzeba dalej brnąć. Kto jest właścicielem tych wykreowanych pieniędzy? Dlaczego bank? Za wykreowane pieniądze zostały kupione wcześniej wyprodukowane dobra. Czyli w pieniądzach jest wymierzona praca ludzi w czasie przeszłym, teraźniejszym i przyszłym. Kim jest bank centralny i czyją jest własnością i czyją własnością są jego pieniądze? Skąd pożyczkobiorcy wszyscy wymienieni w filmiku wezmą pieniądze na odsetki i na spłatę rat? Ile wyniosą odsetki od wykreowanej sumy i gdzie są one na rynku opisanym w filmiku?
  Pytania można dalej mnożyć tym bardziej że opisana w filmiku kraina to Polska tylko inaczej tak jak wygodnie jest to opisać bankierom. Musi Pan sięgnąć do korzeni. Banki, które wykreowały sumę z filmiku nie zostawią podatków w Polsce, a przejęły pracę Polaków na wykreowaną sumę. Za tą sumę Polacy wytworzą dobra. Żeby wykupić te dobra będą musieli pobrać następne kredyty i płacić następne odsetki pobrane z rynku. Wartość kredytów i odsetek będzie wyższa od wartości dóbr. Za każde dobro trzeba będzie odprowadzić jeszcze większe sumy niż wartość samego dobra. I to jest właśnie błędne koło! Może Pan już to rozumie?
 • @Ultima Thule 09:21:12
  http://pietkun.nowyekran.pl/post/62370,made-in-poland-banksterski-numer-stulecia


  Prościej było kiedyś grupa przyjaciół i sąsiadów młodego zbierała się i budowało dom wymarzony przez młodego. I tyle

  Zgadzam się, opierał się na tym co znał i widział. A niewiele tego było. No miał dług u sąsiadów i przyjaciół . Osobiście wolę takie długi ni.ż bankowe. Są takie bardziej ludzkie
 • @nikander 20:57:16
  No właśnie, jakby była konkurencja pomiędzy bankami to procent byłby taki "ludzki" jak to tylko możliwe. Udzielenie takiej pożyczki pod zastaw nieruchomości to małe ryzyko, prawie jak na lokacie, a oprocentowanie sporo większe.
 • @nikander 20:57:16
  Popieram ten temat i polecam Pański post i jego czytanie - wszystkim innym polecam post piątkowy jako wstrzymanie się od zjadania mięsa.
 • @gnago 21:05:48
  Podaje Pan kapitalny przykład jak należy postępować. Młody przejął efekty pracy przyjaciół i sąsiadów i nikt nie miał żalu bo powstało dobro indywidualne i wspólne i dobro ich wspólnot gospodarczych jako efekt końcowy w postaci domu, w którym młody zapewne zamieszkał. Gdyby ten dom sprzedał, wszyscy mieliby do niego żal i czuliby się oszukani. Młody miałby wtedy zysk, otrzymałby pieniądze za ich pracę, ale straciłby dobro. Piękny przykład godny polecenia tym, którzy nie rozumieją różnicy pomiędzy zyskiem a dobrem! Młody kierując się dobrem zapewne oddał swoją pracę przy budowie domów swoich przyjaciół. I tak powstało dookoła dobro. Dlatego można zapytać gdzie tu są odsetki jako nieodzowny element rynku i to jeszcze może wolnego?
 • @Lesław Andrzej Wilk 21:00:34
  "Kim jest bank centralny i czyją jest własnością i czyją własnością są jego pieniądze?"

  Bank centralny w naszym przypadku to oczywiście NBP.

  "Banki, które wykreowały sumę z filmiku nie zostawią podatków w Polsce, a przejęły pracę Polaków na wykreowaną sumę"
  To oczywiście nie jest w porządku tak jak wspomniałem w swoim poście.

  "Banki, które wykreowały sumę z filmiku nie zostawią podatków w Polsce, a przejęły pracę Polaków na wykreowaną sumę."
  Proszę tylko zauważyć, że banki nie wzięły tej sumy "z powietrza" tylko z lokat i te pieniądze zwrócą drobnym ciułaczom. Cały wykreowany na filmiku kredyt to jest czyjaś lokata. Do tego trzeba też dodać koszty działalności i ryzyko utraty kapitału.

  " Za tą sumę Polacy wytworzą dobra. Żeby wykupić te dobra będą musieli pobrać następne kredyty i płacić następne odsetki pobrane z rynku. Wartość kredytów i odsetek będzie wyższa od wartości dóbr."
  W normalnie działającym systemie pieniądze zarobione przez bank wrócą do systemu, nie będzie "procentu składanego" i banki nie przejmą wszystkich nieruchomości. Problemem nie jest samo pożyczanie na procent tylko uprzywilejowanie pozycji banków. Wtedy każdy mógłby mieć swoją kasę pożyczkową i oprocentowanie kredytów byłoby na "ludzkim" poziomie.
 • @mil 21:06:52
  "...No właśnie, jakby była konkurencja pomiędzy bankami to procent byłby taki "ludzki" jak to tylko możliwe..." - potworny błąd!.
  Procenty na jakich pożycza bank nie zależy tylko od jego dobrych intencji. One sterowane są stopami procentowymi NBP dla zapewnienia równowagi towarowo pieniężnej. Jeśli RPP uzna, ze pieniądz musi być drogi to banki to realizują, bo nie mają innego wyjścia.
 • @nikander 21:39:00
  Ale z drugiej strony wyjmują drobni ciułacze, bo lokaty też idą w górę.
 • @mil 21:29:13
  "Proszę tylko zauważyć, że banki nie wzięły tej sumy "z powietrza" tylko z lokat..." - rozmijasz się z prawdą i to bardzo. Zobacz agregaty pieniężne NBP, zobaczysz, ze suma udzielonych pożyczek przekracza sumę lokat o 254,9 mld zł. Cud? - nie, wyczarowywanie pieniądza z powietrza!
 • @mil 21:46:00
  link http://www.nbp.pl/statystyka/pieniezna_i_bankowa/dwn/podaz_skrocona.xls
 • @nikander 21:39:00
  Spytaj Pana Lesława Andrzeja Wilka, czy też jest za mordowaniem i grabieniem ludzi?

  Dobrze się rozumiecie, to może Ci odpowie?

  http://nikander.nowyekran.pl/post/62521,polubisz-pit-ad-2014
 • @nonscolar 22:01:54
  Jeśli nie to mocno nad nim popracuję. My tu w Galicji mamy silne tradycje: nie będę przywoływał Scytów. Wystarczy że stąd byli harnasie, hajduki, hajdamaki i specjaliści od Jakuba Szeli. Piszę to ze śmiertelną powagą. Chyba widać.
 • @nonscolar 22:01:54
  W tłumaczeniu pewnych rzeczy potrzebna jest licentia poetica, tak traktuję przesadne wyrażanie pewnych opinii, ażeby je lepiej i dobitniej "wbić" w czytelnika. Co innego realne życie, w którym szczególnie przemocy stosować nie wolno, bo hamuje ona rozwój osoby ludzkiej poddanej naciskowi jakiemukolwiek. Pan to szczególnie dobrze rozumie bo stosuje Pan przemoc słowną nieustannie, pod pozorem argumentowania. A myślałem, że już Pan poszedł spać! Czy Pan wstaje na noc?
 • @nonscolar 15:08:48
  "Nie lepiej przenieść się na blog do "Krytyki politycznej"?
  Tam przynajmniej Pana wszyscy dobrze zrozumieją."
  =============

  Wątpię żeby chcieli takiej Polski jak ja nawet w 1%, zresztą pierwsze co bym zrobił... to delegalizacja KP i nawet wypędzenie ich z kraju, Sierakowski pierwszy poleci. Nie cierpię typa i tego drugiego też. Innych mniej kojarzę :)

  To nie są ludzie z ruchu katolicko-narodowego, w każdym razie nie z Narodu Polskiego, a bywa że z innych... Kto ich finansuje? Kto wspiera? Nie jestem też marksistą, lewakiem, pedałem, zielonym, tęczowym itd Poza tym w kwestie pieniądza DOKŁADNIE mają takie poglądy jak liberałowie. To dopiero ciekawe! Nie odwracajcie więc kota ogonem. Dlaczego bronicie finansjery? U Pospieszalskiego pięknie dzisiaj atakowała kobieta OFE, coś wspaniałego. Są jeszcze uczciwi, mądrzy Polacy, Polki.

  Z tego co się zorientowałem, to na szczęście NE bardziej ceni poglądy kreatorów ruchu Rzeczy Nowe im. Jana Pawła II od anonimowych skrajnie zajadłych liberałów i bardzo dobrze. Nawet sprowadzenie JKM na NE uważam za cenne doświadczenie, legenda guru szybko po Smoleńsku gaśnie. Ten promoskiewski styl jest nie do obrony.
 • @BTadeusz 15:17:41
  Jeżeli nikt nie będzie używał pieniędzy (co jest możliwe), to nikt nie będzie dawał lub otrzymywał odsetek - to chyba OCZYWISTE. Nie rozumiem twojego głupiego pytania ...

  Pytasz się mnie: a gdyby nie było na całej Ziemi wody, to wtedy nikt by jej nie mógł pić ...

  Strasznie odkrywcze, KRETYŃSKIE stwierdzenie ...

  Ale pamiętaj też, że kwestia odsetek jest NIEZALEŻNA od tego, w jakiej formie ludzie wymieniają się zasobami !!!

  Opłata za wcześniejsze skorzystanie z zasobów jest ZAWSZE !!!

  Wyobraźmy sobie, że jest przyrząd do polowania na określone zwierzęta, które pojawiają się w okolicy z nastaniem powiedzmy wiosny.

  Społeczność ma tylko jeden taki przyrząd.

  Należy on do osoby, która nie zamierza polować, ale też nie zamierza oddać go za darmo.

  Chęć użytkowania zgłasza wiele osób. Jak należałoby zdecydować, kto ma skorzystać z przyrządu ?

  Otóż najlepszym rozwiązaniem jest zapłacenie odsetek za prawo do skorzystania. Oczywiście tymi odsetkami będzie ileś tam sztuk upolowanego zwierzęcia, które trzeba przeznaczyć właścicielowi urządzenia, który z kolei sprzeda je ludziom otrzymując dobra mu potrzebne.

  Urządzenie otrzyma ten, kto zalicytuje największą korzyść dla właściciela.

  Ale zgodnie z waszymi DEBILNYMI idiotyzmami na temat gospodarki bezodsetkowej to właściciel urządzenia powinien oddać je za darmo, bo przecież za kilka dni dostanie je w stanie nienaruszonym !!!

  No więc jak ???
 • @radosław1 14:22:07
  różnica jest taka, jak między autem a samochodem ...
 • @zjawa 12:15:40
  1. Dzięki odsetkom pieniądz NIE JEST "łatwy" ...

  2. Odsetki pełnią rolę LICYTACYJNĄ w walce o zasoby. Kto WIĘCEJ zaoferuje społeczeństwu za prawo do dysponowania zasobami, ten je otrzyma !!!

  3. Kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy. Pieniądze to jedynie UPOWAŻNIENIE do zadysponowania ZASOBAMI !!!

  4. Ceny nieruchomości są nie tyle "zawyżane", ile jest za duża kreacja pieniądza (ale nie z powodu odsetek tylko po prostu z powodu inflacyjnego dodruku !!!).

  Wartości nieruchomości są podtrzymywane przez kolejne kredyty.
  Gdy w końcu trzeba zakończyć zwiększanie podaży pieniądza (jak w USA), to wartości nieruchomości spadają (gdyż realna wartość nieruchomości jest mniejsza, niż pozostała do spłaty kwota)

  Problemem jest więc INFLACJA i łatwy kredyt, a nie odsetki, które są NIEZBĘDNYM mechanizmem rozdziału zasobów ...
 • @zjawa 10:26:52
  To ja chętnie pożyczę od ciebie milion zł na 10 lat, i jak mi się nie uda, to oddam bez odsetek. Zgadzasz się na coś takiego ?
 • @Marek Kajdas 14:47:05
  1. Dlaczego uważasz, że pieniądze "powinny mieć ciągły obieg" ? Co to jest "ciągły obieg" ?

  2. Dlaczego jest źle, gdy ktoś wywozi pieniądze z Polski ? Jeżeli jest ich właścicielem, to dlaczego miałby tego nie robić ?
  I PO CO mu pieniądze za granicą ?

  Jeżeli założymy, że to są POLSKIE pieniądze, to chyba DOBRZE, że wywiózł papierki, a zostawił nam jakieś DOBRA (bo gdyby tak nie było, to nikt by mu nie dał "papierków) !

  A jeżeli to są pieniądze ZAGRANICZNE, to najpierw musiały się w Polsce jakoś znaleźć. Znaleźć się mogły tylko wtedy, gdy my coś wywieźliśmy do innego kraju, a w zamian dostaliśmy papierki. Potem ten ktoś dostarczył nam jakieś dobra i otrzymał w zamian te "obcokrajowe papierki" ...

  Ale gdzie tu jest PROBLEM !? Dlaczego miałby NIE WYWIEŹĆ pieniędzy !?
 • @ALL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  No i co teraz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Który odważny stanąć do dyskusji !!!!!!

  macie jeszcze odwagę wyjść na ubitą ziemię po tym, jak ośmieszyłem te DEBILNE bajania o "bezodsetkowej gospodarce" ???

  Jeżeli jednak znajdzie się taki szaleniec, który by się poważył na ten temat dyskutować, to radzę, żeby był BARDZO KONKRETNY, a jego wypowiedzi POZBAWIONE BEŁKOTU ...
 • @Ultima Thule 09:52:13
  i zapamiętajcie sobie:

  Ultima Thule - Ultima Ratio ...
 • @Ultima Thule 09:57:29
  Strasznie Pan się rozpędził, nabrał nawet pewnego nieprzyjemnego kompleksu wyższości nad ogółem słusznych wypowiedzi. Sprawa jest poważna ponieważ dotyczy racji stanu i utraconej suwerenności naszego Kraju, który jeszcze nazywa się Polska, ale przy zastosowaniu Pańskiej retoryki może nawet tą szacowną nazwę utracić. To nie papierki wyjeżdżają z Polski tylko nie opodatkowane, niesłusznie zdobyte dochody, dlatego niesłusznie, bo uzyskane przez przemoc jaką jest wobec obywateli prawo bankowe pozwalające na drenaż naszego rynku z efektów naszej pracy pochodzących z wspólnego warsztatu pracy całego społeczeństwa. Pieniądz jest uprzedmiotowieniem naszej pracy i jej miarą. Niech Pan wróci do góry tej kolumny i sobie przypomni co tam jest napisane. Pana teksty brzmią jakby nie był Pan specjalnie związany z naszą Krainą. Zapowiedziane przez Pana Dzieło może być naprawdę intrygujące z naciskiem na słowo intryga. Niech Pan się zderzy z rzeczywistością naszego Kraju, z bezrobociem ponad 13%, które świadczy najbardziej o błędnej drodze przez Pana obranej, z 10 mln obywateli, Pana współobywateli, którzy nie mają jak opłacić swoich zobowiązań codziennej egzystencji na tym świecie: jedzenia, opłat, ubrania i kosztów mieszkania. Mija się Pan z prawdą, dobrem a piękna w Pana słowach w ogóle nie ma. Pustosłowie.
  Ma Pan rację tylko w jednym, ostrzegając przed samym sobą innych:
  i zapamiętajcie sobie: Ultima Thule - Ultima Ratio ...
 • @Lesław Andrzej Wilk 11:32:21
  Może i okradają, ale to nie mechanizm odsetek jest problemem, tylko oddanie władzy urzędnikom, którzy traktują Polskę jak ZDOBYCZ, a nie jak swój KRAJ ...

  Dlatego zwracam uwagę na to, aby walczyć z RZECZYWISTYM WROGIEM, a nie z WYIMAGINOWANYM w postaci odsetek ...
 • @Ultima Thule 11:44:22
  PAN to powiedział!
 • @Lesław Andrzej Wilk 11:59:04
  tzn co !?
 • @Ultima Thule 12:00:31
  Stracił Pan możliwość widzenia? W tak krótkim czasie? Robi Pan żarty i wydaję się Panu, że tak można.
  Zysk, zysk, zysk, inwestowanie, coraz więcej, coraz szybciej, coraz wydajniej, na końcu tego łańcucha inwestycyjnego okazuje się, że najbardziej dochodowe są zbrojenia, po nich wykorzystanie ich możliwości, a potem pojawia się wniosek, że najtaniej jest się nie rodzić, nie pojawiać się na tym świecie. Niech Pan to sobie prześledzi w porannym skupieniu, będzie Pan miał idee zysku i odsetek przeprowadzone przez np. XX stulecie. Zacznijmy nasze nowe XXI stulecie inaczej, jeszcze można przeprowadzić kilka wspólnych spraw, stańmy tyłem do starego, pokonajmy biedę! Nie jest Pan za tym? Czy to nie może być nasz wspólny front? Tkwi Pan w ekonomicznej demagogii, oderwanej od życia, życia toczącego się na ulicy, w domach, a nie w bankach, ministerstwach, wśród elity. Nie poszarpie Pan mojego myślenia swoimi prymitywnymi zagrywkami słownymi, niech Pan się trochę podniesie na wyższy poziom. Nie jest Pan do końca przegrany.
  Mimo wszystko dziękuję za wyrażaną postawę bo jest ona charakterystyczna i realna w aktualnie artykułowanej ekonomii. Popiera Pan zmienny sposób wyrażania wszystkiego, stałe destabilizowanie rzeczywistości sterowane jednym centralnym wtryskiem jak w samochodach. Mnie zależy na oparciu się na czymkolwiek co jest stałe i o tym piszę. Ekonomia oparta o stałe elementy, istniejące realnie w życiu, nie tabele, teorie z pieniądza opartego o złoto, relikty przeszłości.
  Przychodzą inne czasy. Piękną podjął Pan inicjatywę, na razie nie skończoną, pisania definicji założonych pojęć ekonomicznych, na razie nie ma w nich nic nowego, a spodziewałem się jakiegoś nowego podejścia, na razie wszystko oparte jest o stare myśli, powtarzane są stare stwierdzenia... co w tych okolicznościach przyrody wskazuje, że nie łatwo oderwać się od schematów istniejących i poszybować chen... wysoko.
  Czy Pan już widzi?
  Pozdrawiam
 • @Lesław Andrzej Wilk 12:33:43
  to pisz swoje definicje - zbierzemy wszystko, przedyskutujemy, zrobimy merytoryczne uwagi, w razie potrzeby sporządzimy PROTOKOŁY ROZBIEŻNOŚCI ...

  Zrobimy to tak, że każdy czytający będzie mógł zobaczyć MOJĄ i TWOJĄ definicję na określony temat. Wraz z MOIMI i TWOIMI argumentami ...

  I tak to zrobię ...
 • @Ultima Thule 12:37:35
  OK, ja już pewien wysiłek tam pozostawiłem, nie wiem czy zauważony. W każdym razie zachęcam do doprowadzenia sprawy do końca, bo warto. Moja rola obserwować i przyglądać się.
 • @Ultima Thule 09:52:13
  "To ja chętnie pożyczę od ciebie milion zł na 10 lat, i jak mi się nie uda, to oddam bez odsetek. Zgadzasz się na coś takiego ?"

  Nie, ale mozemy sie umówić ze Ty dajesz 5 ja daje 5 i zobaczymy czy z tego coś wyjdzie. Jak tak to dzielimy się zyskiem po połowie a jak nie to dzielimy się po połowie kasą która została.  W obecnym systemie mamy i kreacje pieniądza przez kredyt i odsetki i jakoś to niebardzo działa, przynajmniej mi sie tak wydaje. Dodatkowo są to bardzo skuteczne narzędzia zniewalania i uzależniania ludzi.


  Zresztą to itak jest bezsensowna dyskusja bo dlaczego niby odsetki mają być winne temu, źe ludzie wykorzystują je do okradania siebie nawzajem.
 • @Ultima Thule 09:18:48
  "Ale zgodnie z waszymi DEBILNYMI idiotyzmami na temat gospodarki bezodsetkowej to właściciel urządzenia powinien oddać je za darmo, bo przecież za kilka dni dostanie je w stanie nienaruszonym !!!"

  Dlaczego za darmo?

  Jak upoluje jego pistoletem losia to mu za to dam kawałek tego łosia, a jak nie upoluje, bo wszystkie losie pouciekają to mu nie dam bo nie wyczaruję mięsa z powietrza (w przeciwieństwie do pieniędzy).

  Nie wiem dlaczego nie umiesz sobie wyobrazić systemu bez odsetek, to jest tylko kwestia dogadadania się.

  Zarówno system z odsetkami jak i bez może funkcjonować. Ja uważam, źe ten system z odsetkami jest gorszy bo łatwiej w nim oszukiwać ponieważ jedna strona gwarantuje sobie zysk niezależnie od powodzenia inwestycji.
 • @zjawa 18:57:28
  "Zarówno system z odsetkami jak i bez może funkcjonować. Ja uważam, źe ten system z odsetkami jest gorszy bo łatwiej w nim oszukiwać ponieważ jedna strona gwarantuje sobie zysk niezależnie od powodzenia inwestycji."

  No właśnie w systemie z odsetkami łatwiej, bo wykazując straty nie musisz się dzielić zyskiem. Mogę upolować łosia i go schować a wszystkim powiedzieć, że łosie pouciekały i mam całego łosia dla siebie.
 • @mil 19:17:57
  "No właśnie w systemie z odsetkami łatwiej, bo wykazując straty nie musisz się dzielić zyskiem. Mogę upolować łosia i go schować a wszystkim powiedzieć, że łosie pouciekały i mam całego łosia dla siebie."

  To prawda, zdaje sie ze człowiek w każdej sytuacji może oszukiwać.
 • @zjawa 14:13:56
  Chodziło mi oczywiście o system bez odsetek, ale widzę że i tak skumałeś z kontekstu.
 • @zjawa 18:57:28
  jeżeli strony umawiają się na odsetki DOBROWOLNIE, to nie widzę problemu !!!

  A ty możesz, zamiast brać kredyt, namówić pracowników aby pracowali dla ciebie pierwszy miesiąc za darmo (zapłacisz im, jak coś zarobisz, a jak nie zarobisz, to przecież nie wyczarujesz !!!). Tak samo pożyczysz za darmo halę, maszyny itp.

  Wtedy nie potrzebujesz kredytu.

  Co ty na to ?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY