Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
12 postów 89 komentarzy

RZECZY NOWE

Lesław Andrzej Wilk - Bezpartyjny scenarzysta. "Bóg nie stworzył ubóstwa. To my je stworzyliśmy, ponieważ nie potrafimy się z sobą dzielić" - Matka Teresa. www.rzeczynowe.pl

KAMIEŃ FILOZOFICZNY DROGĄ DO PIENIĄDZA OPARTEGO O PARYTET GOSPODARCZY

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

...„pecunia non olet” – pieniądze nie śmierdzą… są z pracy…

 

Drogi i wielce szanowny Andarianie!

Nie lubię Twojego artykułu „Nowa Alchemia Finansowa”, pod którym zamieściłem jeden wpis:

 „Do Autora

Argumentacje gubią się w szczegółach i trudne jest ich rozumienie poza absolutnie nietrafnym porównaniem architektury do alchemii. Jest to niesłuszne porównanie, dzięki któremu schodzi z pola widzenia rzecz najważniejsza i cecha NAF - SUWERENNOŚĆ NARODU I PAŃSTWA. Dyskutowanie bez doświadczeń praktycznych detali jest wątpliwe. Wiem jedno, uczciwości Jacka Rossakiewicza nie można podważać. Agresywny ton artykułu i kłótliwość argumentacji jest zniechęcająca do kontynuowania i śledzenia rozwoju dyskusji. Szukać należy różnorodności rozwiązań i nie upierania się przy jednym. Zamienne propozycje autora są kiepskiej jakości i nie dają satysfakcji prowadzącej do realizacji. Jestem zdegustowany.

Lesław Andrzej Wilk 03.07.2012 09:33:34 „

 

Dlaczego ukryłeś przed nami, swoimi czytelnikami, prawdziwy sztych z epoki ?

 

Nie ma mnie na sztychu, co jest zaznaczone podpisem „starczyło, iż imć Wilk Lesław po filozoficzny kamień udał się na chwilę”. I co się wydarzyło? Spaliłeś całą Nową Architekturę Finansową! Niecny czyn.

Chcesz być bogatym?

Poznaj Kamień Filozoficzny.

Kamień filozoficzny, znaleziony przeze mnie publikuję poniżej i proszę wszystkich czytelników o jego rozpowszechnianie. Niech inni też staną się o ten kamień bogatsi.

 

 

Roman Kafel: Pieniądze – Banki – Nędza – Niewola. Prawda ukryta za Globalnym Długiem.

1) Co to są – Pieniądze.. jak się je tworzy i kto je tworzy?

2) Dlaczego prawie wszyscy są zadłużeni po uszy i toną w długach… osoby indywidualne, przedsiębiorstwa całe narody?

3) Dlaczego nie możemy zaspokajać naszych codziennych potrzeb – mieszkania, mebli, samochodów itp. bez zaciągania pożyczek?

4) Jak dalece można obniżyć ceny, czy podnieść zarobki, jeżeli przedsiębiorstwa nie będą zmuszone płacić ogromnych sum w postaci odsetek, które dodawane są do ceny produktu, usług i zaopatrzenia?

5) Jak dalece można zredukować podatki i zwiększyć potrzebne wydatki na cele społecznej ochrony zdrowia, czy na edukację, jeżeli rządy same zajęłyby się tworzeniem pieniędzy zamiast pożyczać je na procent od prywatnych bankierów?

“Jeśli chcesz być niewolnikiem banków i ponosić koszty swojej niewoli – pozwól bankom tworzyć pieniądze” – Josiah Stamp, Governor of the Bank of England 1920.

Co to jest pieniądz?

Najprościej mówiąc, jest to medium, jakiego używamy w wymianie dóbr i usług. Bez nich, kupowanie i sprzedawanie byłoby niemożliwe za wyjątkiem wymiany bezpośredniej.

• Bilety płatnicze i monety są praktycznie bezwartościowe, jako same w sobie. Nabierają wartości, jako pieniądze tylko i wyłącznie dlatego, że MY uznajemy je kiedy używamy ich, jako medium w procesie aktywności gospodarczej – produkcji, wymiany, sprzedaży i zakupu.


• Żeby utrzymać aktywność gospodarczą wymiany dóbr i usług, musi być wystarczająca ilość tego medium wymiany nazywanego pieniędzmi w dostępnym obiegu-cyrkulacji, aby pozwolić na niezakłóconą wymianę. Kiedy jest ich pod dostatkiem. każda gospodarka funkcjonuje prawidłowo.


• Podczas Wielkiej Depresji dokładnie tak samo, jak i Obecnej Depresji – ludzie chcieli i chcąpracować, chcieli i chcą kupować, bardzo chcą kupować - zarówno dobra, jak i usługi. Wszystkie materiały i surowce były i są dostępne …a jednak narodowe gospodarki upadały, dokładnie tak samo, jak upadają dzisiaj, ponieważ wtedy, tak samo i dzisiaj, nadal jest zbyt mało pieniędzy w obiegu.


• Jedyna różnica pomiędzy boomem, a zapaścią – pomiędzy depresją, a wzrostem gospodarczym jest dostępność pieniądza.


• Ktoś musi przyjąć odpowiedzialność za to, żeby było wystarczająco dużo pieniędzy w obiegu, żeby pokryć wszystkie transakcje, w które ludzie chcą się angażować i angażować swoją aktywność zawodową.


• Każdy naród posiada Bank Centralny, który powołany jest do pełnienia tej ważnej funkcji. W Anglii , Bank of England, w USA bank Rezerw Federalnych {niestety: dzisiaj już wiadomo, że to także prywatne banki – p.m. LAW]


• Bank Centralny zachowuje się, jak bankier dla banków komercyjnych i dla rządów, podobnie jak osoby prywatne i przedsiębiorstwa maja swoje rachunki w bankach komercyjnych, tak samo banki komercyjne i rządy maja rachunki i konta w Bankach Centralnych…czyli w Bank of England.

Dzisiejsze pieniądze … kreowane przez prywatny interes dla prywatnego zysku.
“Pozwólcie mi robić i kontrolować pieniądze narodu, a nieważnym dla mnie będzie kto ustanawia prawa.” – Mayer Amschel Rothchild (Banker) 1790

1. Centralne banki są kontrolowane nie przez wybieralne rządy, ale w znakomitej większości przez Prywatny Interes światowych banków komercyjnych.


2. W Anglii dzisiaj zarówno banknoty, jak i monety znajdujące się w obiegu stanowią zaledwie 3% wszystkich pieniędzy w obiegu. O tyle zmniejszył się ich udział z 50% w 1948 roku.


3. Pozostałe 97% jest wypuszczane i kontrolowane jako kredyt, czyli indywidualne i komercyjne pożyczki, hipoteki, overdrafty etc… dawane przez komercyjne banki i instytucje finansowe, na które jest nałożony procent odsetek. Ten wzorzec obowiązuje na całym świecie.


4. Banki to nic innego, tylko przedsiębiorstwa, których celem jest robienie zysku z odsetek nakładanych na udzielane pożyczki i kredyty, których one same udzielają. Ponieważ tylko one same decydują komu je udzielić, jest ewidentnym faktem, ze tylko one decydują kto będzie producentem, gdzie będzie produkcja ulokowana i jaka będzie wysokość produkcji. Wszystko to bazuje tylko na własnym interesie banku, a nie na interesie i dobru społeczeństwa.


5. Z kredytowaniem bankowym gospodarki – w chwili obecnej stanowiącej 97% całego obiegu pieniądza – cale gospodarki narodowe i międzynarodowe pracują tylko i wyłącznie dla wielkich banków i finansowych instytucji.


6. To jest właśnie prawdziwa siła, niezmiernie rzadko identyfikowana i postrzegana, której podporządkowane są wszystkie rządy na świecie, bez względu na sposób ich powoływania.


7. Nasze Pieniądze zamiast wprowadzania ich do obiegu wolnych od jakiegokolwiek oprocentowania, jako medium wymiany i obsługi ekonomii, obecnie zostają wprowadzane do obiegu jako dług, który zaciągamy u bankierów płacąc im w ten sposób olbrzymie sumy, jako czysty zysk Podczas, gdy my wszyscy , czyli pozostała reszta pogrążamy się w stale rosnącym długu.


8. Przez udzielanie kredytu tylko tym, których Bankierzy protegują i odmowę kredytowania tym, którzy się bankierom nie podobają, międzynarodowa finansjera może zupełnie śmiało w każdej chwili wykreować niesamowity boom gospodarczy w jednym miejscu. I pogrążyć w kryzysie inne kraje i ich rządy.


9. O wiele łatwiej bowiem pożyczać pieniądze, niż je inwestować w przedsięwzięcia gospodarcze. Odsetki bowiem są wymagalne bez względu na to, czy przedsięwzięcie okazało się udane, czy nie. Jeśli przedsięwzięcie nie może zapracować na wymagane odsetki, bank natychmiast przejmuje owe przedsiębiorstwo, jak i własność dłużnika zastawiona, jako hipoteka.- zastaw.


10. Zadłużenie się jest niezwykle kosztowne dla pożyczającego, który przeważnie za każdy zaciągnięty kredyt musi wrócić w postaci odsetek 2-3 krotna wartość pożyczonej sumy.


11. Pieniądze pożyczane przez banki, jak widzimy są robione z niczego. Obiegowa opinia, ze pieniądze pożyczane przez bank, są pieniędzmi depozytorów banku jest oszukiwaniem społeczeństw, mającym na celu utrzymywanie wygodnej fikcji.

Pieniądze tworzone – jako dług.

• My zwyczajni zjadacze chleba nie dostrzegamy różnicy pomiędzy 25 miliardami w cyrkulacji- jako noty i gotówka( drukowane przez rządy) i pomiędzy 680 miliardami w formie kont pożyczkowych, overdraftów etc. kreowanych przez Banki.


• 100zl w gotowce banknocie w twoim portfelu jest traktowany tak samo, jak 100zl na twoim koncie, lub w overdrafcie – jak karta kredytowa, którą pozwalają ci użyć do wysokości 100 zł . Możesz kupić co chcesz za jedno i drugie….


• W 1948 w Anglii mieli 1.1 miliard banknotów i monet i 1.2 miliardów w postaci pożyczek kreowanych przez banki… do roku 1963 w Anglii znajdowało się w cyrkulacji 3 miliardy w gotowce i 14 miliardów w postaci bankowych pożyczek….


• Rząd po prostu dodrukował więcej gotówki, aby pokryć inflacje, ale dziś 680 miliardów wyprodukowanych przez banki z niczego, stanowi ogromny wzrost, nawet, jak uwzględnimy inflację…


• Te “nowe pieniądze” w formie pożyczek etc. są równoznaczne z gotówką i tak są traktowane.

 

Skąd się wzięły i w jaki sposób????

Proces w jakim banki tworzą pieniądze jest tak prosty, że mózg się przewraca “ – Profesor. J. K. Galbraith

Jak to się to robi… uproszczony model

Weźmy taki malutki przykładowy bank. Załóżmy, że złożyło w nim depozyty iluś tam powiedzmy 10 depozytariuszy, na łączną kwotę 500-set USD każdy.

• Bank winien im 500 USD każdemu i musi zapłacić 5000 USD wszystkim, żeby ich wypłacić to co jest im winien (będzie trzymał 5000 USD na koncie w Banku Centralnym – które to konto nazywa się płynny aset (liquid assets)


• Pan Bolek, przedsiębiorca, przychodzi do banku i prosi o pożyczkę w wysokości 5000 USD na nowy interes, czy przedsięwzięcie..


• Dostaje na zasadzie płatności w ciągu 12 miesięcy plus 10% odsetek (o tym później)


• Otwiera się nowe konto na imię pana Bolka. Na tym koncie nie ma nic, ale bank zezwala panu Bolkowi z tego konta dokonywać wypłat do wysokości 5000 USD


• Nikt nie pyta się depozytariuszy, czy się na to godzą. Nikt im nie powie, ze ich pieniądze zostały pożyczone i ze nie mają do nich dostępu. Mało tego. Nikt nie zmniejszył sum pieniędzy na ich kontach, ani nie przetransferował ich na konto pana Bolka.


• Udzielając tej pożyczki, bank po prostu zwiększył swoje obligacje, odpowiedzialność do wysokości 10000 USD. Pan Bolek ma prawo użyć 5000 USD ale i depozytariusze mogą wybrać swoje 5000 USD


• Jeżeli bank teraz winien jest 10 000 wydawałoby się , ze jest niewypłacalny, ponieważ ma tylko polowe ze zobowiązania, czyli 5000 USD? Otóż wcale nie!


• Bo bank traktuje pożyczkę pana Bolka jako ASSET, nie zobowiązanie (liability), na zasadzie, ze pan Bolek winien te pieniądze Bankowi, czyli 5000 USD.


• Bankowa księgowość pokazuje, ze winien jest bank 5000 depozytariuszom i ze pan Bolek winien jest bankowi 5000. Oto wykreowano nowy asset w wysokości 5000 w formie długu winnego przez pana Bolka – tam gdzie przedtem nie istniało nic – to dodaje sie do istniejącego konta w Banku Centralnym… I w taki sposób jest wypłacalny… przynajmniej w znaczeniu księgowym. W tej fazie Bank zakłada, ze kiedy pan Bolek wydaje pożyczone pieniądze depozytariusze nie zażądają wypłaty swoich.


• Bank ma całkowicie wolną rękę w kreowaniu tych 5000 pożyczki, które jak widzicie reprezentują “Nowe Pieniądze” w miejsce niczego co by istniało wcześniej. Zrobiono to przez napisanie sumy piórem, lub przez naciśnięcie klawisza komputera.


• Pomysł bankierów, żeby stworzyć coś z niczego i kazać sobie płacić odsetki dla własnego prywatnego zysku jest – przyznacie sami – trochę zaskakująco odrażający. Każdy inny za wyjątkiem banku robiący coś takiego, byłby winny oszustwa, złodziejstwa i fałszerstwa! Ale – nie Bank!

 

Nowe pieniądze wprowadzane do gospodarki (ekonomii)

• Pożyczka pana Bolka efektywnie staje się nowymi pieniędzmi, kiedy ten wydaje je kupując usługi i urządzenia, wynajmuje i płaci robotnikom, pokrywa wszelkie wydatki związane z nowym przedsięwzięciem.


• Te nowe pieniądze zostają dystrybuowane wśród innych ludzi, którzy obracają nimi kupując potrzebne im rzeczy i usługi, wkrótce będą cyrkulować w całej ekonomii.


• Cyrkulując lądują w końcu na kontach bankowych innych ludzi.


• Kiedy wpłaca się je na czyjeś konto, które nie jest opróżniane, staje się przyszłym depozytem. Pan Bolek płaci swojej sekretarce 100, a ona otwiera konto w naszym przykładowym banku, który w tym momencie ma 5100 depozytów.


• Jeżeli teraz wyobrazimy sobie, ze pozostałe 4900 wyląduje na kontach początkowych – oryginalnych depozytariuszy naszego Banku, ma on dodatkowe 4900 co daje w sumie 10000 depozytów razem, w czasie gdy depozytariusze nie dotknęli swoich kont. W praktyce większość z tej sumy wyląduje na kontach w innych bankach, ale jak by na to nie patrzeć, mamy teraz 5000 nowych pieniędzy w cyrkulacji.


• Zatem w rzeczywistości, wszystkie depozyty w bankach i innych finansowych instytucjach pochodzą z “Pieniędzy” oryginalnie wykreowanych jako pożyczki (za wyjątkiem oczywiście tych, które zostały dokonane w postaci gotówki, o czym później) – czyli jeśli macie w Banku na swoim koncie 500, to znaczy. ze wcześniej taki ktoś, jak pan Bolek, musiał się zadłużyć, żeby je wykreować.

 

Kluczem do całej tej szarady jest fakt, że:

1. Wypłaty w gotowce dotyczą tylko ułamka procentu operacji bankowych.


2. Klienci Banków dzisiaj dokonują przeważnie wszystkich płatności pomiędzy sobą w postaci czeków, swiftów bankowych, bezpośredniego debitu, czy transferu elektronicznego. Ich prywatne indywidualne konta są aktualizowane za pomocą komputerowych informacji jako zwykle zapisy księgowe. Gotówka aktualnie w tym procesie nie zmienia rąk. Cały proces to zamknięty w systemie bankowym system księgowania.


3. Rola gotówki


• Państwo jest odpowiedzialne za produkcje gotówki bilonu i banknotów.


• Te są wydawane przez bank centralny do niższych banków, które kupują je za cenę wartości od rządów, żeby zaspokoić potrzeby swoich klientów na gotówkę.
• Banki muszą płacić za gotówkę i robią to płacąc tym, co posiadają na kontach w Banku Centralnym, na ich płynnych assetach (liquid assets) Ich konta są obciążane za te transakcje.


• Państwo, (poprzez Ministerstwo Skarbu) również ma konto w banku Centralnym, które jest kredytowane wartością gotówki, tak jak są płacone za nie przez banki. To są pieniądze w społecznej sakwie dostępne do opłacenia usług publicznych i tym podobnych.


• W ten to sposób banki kupują swoje zapasy gotówki, ale wielkość gotówki, jaką może zakupić bank jest limitowany do wysokości konta – jakie posiada dany bank w Banku Centralnym, jako płynny asset.


• Gotówka ta jest wybierana przez klientów banku i wprowadzana do ogólnej cyrkulacji w gospodarce.


• Zupełnie odmiennie od kreowanych przez banki pożyczek, gotówka jest wolna od odsetek i może pozostawać w cyrkulacji praktycznie wiecznie. [ale znika z niego bowiem jest używana do spłaty kreowanych długów – p.m. LAW]

 

Obrót bezgotówkowy- księgowanie

Wiedząc, ze tylko mała cześć złożonych w depozytach pieniędzy wyjmowana jest z kont, jako gotówka, oraz że depozyty przeważnie leżą nieruszane przez dość długi okres czasu, banki zakładają, ze ich płynne ascety pozwolą im kupować niezbędne ilości gotówki, banknotów i monet na bardzo małe potrzeby gotówkowych wypłat dla swoich klientów.

• Bank popada w kłopoty, jeśli zadania wypłat gotówkowych przez depozytariuszy, oraz wierzycieli, którzy chcą wyjąć ich pożyczki w gotowce przekroczą ich ascety, jakie maja na koncie w Banku Centralnym.


• W praktyce najprawdopodobniej taki bank, zaciągnie pożyczkę w Banku Centralnym, albo w innym Banku, żeby zaspokoić wymagania depozytariuszy i wierzycieli. Jeśli natomiast nie byłoby to z różnych względów możliwe, Bank zada zwrotu pożyczek od swych dłużników i zajmuje nieruchomości pod zastawem dłużnikom niezdolnym do natychmiastowej płatności.

 

Prawo i zadania depozytariuszy przeciwko Bankowi

• Od momentu, kiedy złożymy depozyt w banku (gotówkę, lub czek), mamy od tej chwili prawo zadania wypłaty do wysokości naszego konta. Stajemy się po prostu niezabezpieczonym kredytodawca. Wyciąg z Banku jest dowodem na to, ile nasz Bank jest nam winien. Jeśli wyciągnęliśmy więcej niż na koncie, wykazuje ile my jesteśmy winni Bankowi. Bank zapłaci, co jest nam winien wypłacając w trzymanej na te okoliczność gotowce.


• Natomiast, jeśli zbyt wielu klientów zapragnie wycofać swoje depozyty, następuje tzw., panika bankowa – Bank może odmówić wypłat gotówkowych i zaczyna wypłacać na zasadzie, „kto pierwszy”.


• Jeśli zażądamy wypłaty w czeku bankowym najczęściej z wyplata nie ma żadnego problemu – po prostu następuje prosty transfer zadania przeciwko bankowi na konto kogoś innego, zazwyczaj tego, na którego konto ma nastąpić wplata: prosty księgowy zapis.


• Jeśli osoba, której mamy zamiar płacić ów czek, ma swoje konto w tym samym banku, depozyt nie zmienia miejsca w banku. Sytuacja banku i stan jego konta nie zmienia się wcale.


Prawa i zadania ( roszczenia) Banków przeciw innym Bankom

• Ale jeśli mamy swoje konto w Banku A, a płacimy komuś kto ma konto w Banku B, depozyt banku A pomniejszany jest o sumę czeku i o tyle zwiększa się depozyt w Banku B.….


• Miliony transakcji – jak ta – załatwiane jest każdego dnia pomiędzy klientami różnych banków z użyciem kart kredytowych, bezpośrednich debitów, elektronicznych transferów oraz czeków; depozyty są w stałym ruchu pomiędzy bankami


• Wszystkie te czeki i elektroniczne przekazy przechodzą przez tzw. clearing House (komora rozliczeniowa)

 

Transakcje

• Transakcje są rozliczane wzajemnie, ale na koniec każdego dnia tylko niewielką sumę jest zazwyczaj winien bank bankowi.


• I bank musi być zawsze przygotowany na zaspokojenie takiego długu.
• Zęby tak było, bank dokonuje zapłaty ze swego konta w Banku Centralnym na konto wierzyciela tez w Banku Centralnym

Zatem, jak widzimy Bank musi spełniać zadania( zaspakajać roszczenia tylko w dwóch przypadkach, które zaspokaja ze swych płynnych assetów w banku Centralnym): tylko, jeśli klienci zażądają gotówki i zadania wymagalne każdego innego banku.

Dopóki wszystkie banki nie są nękane zadaniami wielkich wypłat gotówkowych, cały system bankowy jest bezpieczny; co prawda indywidualny bank jest zawsze narażony na możliwość zadania wielkich wypłat gotówkowych, bądź transferu depozytów do drugiego banku.

• Jak zatem widzicie, obecnie cały system bankowy jest w zasadzie wielka firma księgowa, która księguje miliony transakcji pomiędzy milionami podmiotów gospodarczych i osób indywidualnych obracając tylko niewielka ilością gotówki zmieniająca kieszenie, które to są zabezpieczone – tak samo mizernymi rezerwami płynnych assetów.


• System ten jest znany pod nazwa Bankowości Rezerwami Frakcyjnymi i praktycznie bank można nazwać handlarzem długami.


• Barclays Bank 17 kwietnia, 1999 – jako przykład – pozwolił zobaczyć, jak to wygląda w praktyce.


• Posiadał on w tym dniu pożyczek wydanych na 217 miliardów funtów i winien był swym depozytariuszom 191 miliardów funtów. A jako zabezpieczenie w płynnych assetach miał zaledwie 2,2 miliardy funtów.


• Poziom, do którego bank może pożyczać jest uzależniony od ilości gotówki, jaka ma, lub może kupić za swe płynne assety, raczej niż od ilości depozytów złożonych przez jego klientów.


• Ale jeśli bank potrafi przyciągnąć depozyty klientów z innych banków, doda to do swych płynnych assetów, jako ze banki rozliczają się z nim na zasadzie Centralnego Banku i przekażą na jego konto – wtedy może o wiele więcej…. Stad taka konkurencja pomiędzy bankami, żeby składać pieniądze właśnie u nich.

 

Odsetki… wielkie zyski banków ….

• Wróćmy jednak do pana Bolka-, który za pożyczone 5000 musi płacić bankowi 10% odsetek, – czyli 500. Te pieniądze w postaci odsetek wpływają do Banku jako zysk banku i lądują na koncie w Banku Centralnym, powiększając płynne assety banku.


• Mając teraz extra 500, które można użyć, jako zaspokojenie zadań klientów wybierających gotówkę. Jeśli pan Bolek spłaci także pożyczkę, będzie miał bank dodatkowo 5500….


• Jak widzimy nasz Bank wykreował sobie w tym prostym procesie dosłownie z niczego, 5000 jako asset w formie pożyczki dla pana Bolka? Pan Bolek nie jest już nic winien Bankowi, ale oddając pożyczkę wraz z odsetkami pan Bolek zamienił swój oczywisty dług w płynny asset dla Banku…. Doskonały zysk dla Banku. I podstawa do dalszych pożyczek, które można udzielić następnym klientom…


• Dzisiaj Banki ryzykują tworzenie pożyczek w kwotach 100-krotnych lub więcej, niż wynoszą ich płynne assety tak, jak pokazaliśmy to na autentycznym przykładzie londyńskiego Banku.


• Nasz bank, już wkrótce wyemituje następne pożyczki. Powiększy swoje depozyty poprzez ich zwroty wraz z ich odsetkami powiększając swoje zyski..


• Więcej pożyczek i więcej depozytów powoduje większe wymagania gotówki, ale zwiększając zyski można kupić więcej gotówki. I tak właśnie ilość gotówki zwiększa się w cyrkulacji…


• Jak widać jest to doskonale prosperujący Mit, ze pożyczamy pieniądze innych ludzi, którzy złożyli je w depozycie bankowym. Wcale nie – pożyczacie tylko i wyłącznie pieniądze Banku, które on sam zrobił z niczego – tylko po to, zęby je wam pożyczyć w formie pożyczki bankowej.

Zadłużyć nas wszystkich….

• Splata przez pana Bolka swojej pożyczki wraz z odsetkami do banku znaczy, ze ta suma nie jest już dłużej w obiegu gospodarczym


• Każda zaplata na zadłużone konto zmniejsza zadłużenie, jest zwrotem do banku i te “pieniądze” są stracone dla gospodarki.


• Zatem więcej pieniędzy musi się pożyczyć, żeby utrzymać ekonomie w ruchu. Jeśli ludzie nie pożyczają, lub banki nie udzielają pożyczek zacznie zmniejszać się liczba pieniędzy w cyrkulacji, powoduje to zmniejszenie zakupów i sprzedaży, Recesje i zapaść ekonomiczna lub całkowita katastrofę – kryzys. W zależności od tego, jakie wielkie są braki pieniędzy


• Dowodem najlepszym na to, ze banki tworzą pieniądze z niczego, jest przyrost pieniędzy w poszczególnych latach na przykładzie Anglii: 1,2 miliarda w 1948 roku. 14 Miliardów w 1963 roku do 680 miliardów w 1997 roku


• Dziś cala emisja pieniądza banknotów, jak i monet po odliczeniu inflacji, ma dokładnie taka sama sile nabywcza, jak w 1948 roku. Mimo, ze ich ilość na rynku wzrosła 10 krotnie w rzeczywistych liczbach, właśnie dzięki owej kreacji pieniądza przez banki.


• Jest to niezwykły wzrost, a jego wynikiem jest niesamowity wzrost standard użycia dla wielu ludzi…. Ale pamiętajcie wszystko to za pożyczone pieniądze!


• Bo to, co jest kredytem dla banku – dla nas wszystkich, dla całej reszty jest długiem!


• Banki zwiększają stan własnego posiadania przez powiększanie swoich assetów o zastawy tracone przez dłużników, ziemia, domy, sklepy, przemysł, infrastruktura, transport, flota, rolnictwo usługi i wszystko inne, co stanowi wartość realna – fizyczna, w procesie zadłużenia wszystkiego i wszystkich wokół… Nie będzie w tym żadnej przesady, jak powiem, ze dziś cały świat należy do banków i nielicznych rodzin z nimi związanych, ukrytych za fasada wielkich nazw instytucji finansowych.

 

Skutki naszego zadłużenia opartego o pieniądze mające parytet tylko w …DŁUGU…

1) Wszelkie dobra i usługi są coraz droższe!

2) Konsumenci maja o wiele mniej pieniędzy na wydatki, bo koszty pożyczek zaciąganych przez przedsiębiorców, dystrybutorów, transportowców, wytwórców, dystrybutorów etc. musza być dodane do ceny końcowego produktu.

Obłożeni są kosztami hipotek na domy, kosztami mieszkań, kart kredytowych, personalnych pożyczek, które są bezpośrednim skutkiem podanych powyżej punktów 1 i 2.

3) Nadwyżki dóbr i usług, ·Ponieważ większość społeczeństwa nie może pozwolić sobie na ich zakup ze względu na ceny – a to natychmiast powoduje…

4) Mordercza konkurencje.


Przedsiębiorstwa usiłują obniżyć ceny produkcji, a żeby zdobyć miejsce na rynku robią to poprzez: ·(i) Utrzymywanie niezwykle niskich plac i wstrzymanie podwyżek


(ii) Likwidując stanowiska pracy przerzucając prace na inne stanowiska bez zapłaty dodatkowej (To natychmiast redukuje sile nabywcza ludności jeszcze bardziej) ·(iii) Dystrybutorzy starają się importować tańszy produkt z krajów o niższych kosztach produkcji i niskich wynagrodzeniach.


(Iv) Produkując niskiej, jakości tańsze produkty o krótkim czasie użytkowania.


(V) Nie dbając o środowisko naturalne w procesie produkcji


(vi) Następują łączenia się firm i przejęcia konkurencji łączącej się w mega korporacje dla kontroli rynków zbytu


(vii) Wielkie firmy wywożą prace i produkcje lokując je w krajach o niskich kosztach pracy, niezorganizowanej w związki zawodowe, o luźnych przepisach prawnych dotyczących ochrony robotników, łagodnych przepisach o ochronie środowiska etc.….


(viii) Domagają się te korporacje przy tym dużych subwencji rządowych i zwolnień od płacenia podatków, od czego uzależniają osadzenie produkcji w danym miejscu i nie wywiezienie jej za granice.

 

5) Stale rosnące zadłużenie.


• Kiedy bank tworzy pieniądze udzielając pożyczki, nie tworzy on w tym procesie pieniędzy potrzebnych na płacenie odsetek za ta pożyczkę?

• Nasz bank pożyczył panu Bolkowi 5000, ale wymaga zwrotu w wysokości 5500. Teraz pan Bolek musi iść w świat gospodarki i konkurować na rynku tak, żeby te 500 zarobić na klientach. Może to pozyskać tylko i wyłącznie z pieniędzy już pozostających w cyrkulacji gospodarczej – wpuszczonych w obieg, oczywiście, jako pożyczki dla innych ludzi.

Oczywiście wkrótce się okaże, ze komuś tych pieniędzy braknie i musi, zatem ich dopożyczyć….


• W ten sposób, aby spłacić odsetki musi się pożyczyć więcej, – jako nowe pożyczki…


• Zaledwie garstka przedsiębiorstw, jak i indywidualnych osób może spłacić swoje zobowiązania bez dodatkowych pożyczek. W ogólności zarówno ludzie, jak i przedsiębiorstwa musza pożyczać coraz więcej i więcej, żeby uzyskać pieniądze dla gospodarki – żeby płacić odsetki na obsługę ogólnego zadłużenia.


• Obecny poziom pieniędzy w cyrkulacji w wysokości 680 miliardów (Anglia) znaczy, ze musza pożyczać minimum 60 miliardów rocznie nowych pieniędzy, po to tylko, żeby płacić odsetki.


• Ale zarówno ludzie, jak i przedsiębiorstwa nie mogą w nieskończoność pożyczać, ponieważ nie Beda w stanie w końcu płacić i przestana stopniowo pożyczać…. To z kolei powoduje spowolnienie ekonomii i stagnacje.. Upadek ekonomii. Jak widzimy upadek nieunikniony, ponieważ ten lichwiarski system finansowy sam zawiera w sobie nasiona swego własnego upadku? Przedłużać można tylko czas upadku, ale uniknąć się go nie da.


• Kiedy zwracamy pożyczki i odsetki do Banków, pieniądze wycofywane są z cyrkulacji? Jeśli to następuje bez końca, w gospodarkach, gdzie pieniądze są wprowadzane tylko, jako pożyczki, w końcu dojdzie do sytuacji, ze nie będzie na rynku wogóle pieniędzy w cyrkulacji gospodarczej.


• W obecnym systemie światowym, jeśli gospodarka ma funkcjonować, musi się stale pożyczać pieniądze. Co prawda byłoby możliwe utrzymywanie w cyrkulacji tych samych pieniędzy bez tworzenia nowych pieniędzy, gdyby nie fakt… ze potrzebujemy extra pieniądze na płacenie odsetek, …co nie pozwala nam na wzrost gospodarczy ekonomii.

 

6) Inflacja….


Jest zagwarantowana koniecznością, ponieważ producenci muszą stale pożyczać więcej, i musza zwiększać o swe koszty- ceny swoich produktów!


• Dlaczego zatem – zapytacie – pożyczający pieniądze podnoszą ceny (odsetki?.- Czyżby dla zmniejszenia inflacji? Nic podobnego! To tylko jest opóźnieniem podniesienia cen w przemyśle.


• Początkowo przemysł jest zmuszony utrzymać, albo nawet obniżyć swoje ceny rezygnując z należnego im zysku, a nawet, co dzieje się często, ponosząc straty w desperackim kroku utrzymania sprzedaży swojej produkcji na rynku, na którym już i tak jest mniej pieniędzy na zakupy, spowodowane większymi odsetkami narzuconymi przez banki.


• Inflacje można zatrzymać, a nawet zmniejszyć na krótki okres czasu, ale przemysł w końcu MUSI podnieść ceny, aby skompensować własne wyższe koszty.


• Im więcej ludzi pożycza, zaopatrzenie w pieniądze rośnie i rosną wydatki konsumentów. Inflacja posuwa się do przodu …


• Powody, dlaczego poziom zadłużenia musi rosnąć – już znamy, a dodając do tego dodatkowy ciężar odsetek od pożyczanych pieniędzy, mamy zagwarantowane, ze inflacja będzie nieodłączna rzeczywistością tak długo, jak długo gospodarka posługiwać się będzie stale rosnącym długiem..

 

Wpływ na międzynarodowa wymianę

• Nadwyżki produktów wyprodukowanych przez gospodarki narodowe musza być w jakiś sposób rozprowadzone. Oczywistością jest, ze należy je exportowa


• Absurdalnością owej oczywistości jest fakt, ze wszystkie narody czynią to na wskutek tego samego podstawowego problemu.


• To powoduje idiotyczna konkurencje na rynkach światowych. Gdzie masy praktycznie takich samych produktów krzyżują swoje drogi przesyłane z jednego końca świata na drugi, szukając miejsca sprzedaży, ·• Zamiast międzynarodowa wymianę oprzeć na wzajemnie korzystnej wymianie dóbr – na zasadzie zaspakajania rzeczywistych potrzeb i możliwości – zamienia się ja a mordercza konkurencje o każdy skrawek rynku, po to tylko, żeby pozostać w interesie napędzanej długiem gospodarki?·• Wielkie Korporacje zadają niczym nieskrepowanego dostępu do rynków każdego narodu, nazywając to prawem “ Frey trade” – Wolna Wymiana….


• Zjednoczony Rynek – Unii Europejskiej, NAFTA i Światowa Organizacja Handlowa – są tego najlepszym przykładem: otwierania rynków narodowych…

 

Eksport jest dobry dla narodowej gospodarki

Ponieważ, kiedy eksportujemy dobra jesteśmy za nie płaceni. To znaczy, ze dostajemy pieniądze wolne od obciążeń….


• Te pieniądze, którymi zastał zapłacony eksporter zostały oczywiście pożyczone od banków przez importujących.


• Te pieniądze są stracone dla importującej narodowej gospodarki, ale dług, który skreował te pieniądze, musi być spłacony pieniędzmi, jakie jeszcze pozostały w narodowej ekonomii.


• Jeżeli jakaś narodowa gospodarka mogłaby być tylko i wyłącznie eksporterem, na jakiś czas jego ekonomia będzie rozkwitać, bazując na tych wolnych od długu pieniądzach. Bedzie natomiast rosła ich nadwyżka exportowa i zapasy towarów.

Import nie jest dobry dla narodowej ekonomii

• Jeśli jakiś naród buduje nadwyżkę wymiany towarowej, inny w tym samym czasie, – który importuje musi popadać w coraz większy deficyt wymiany handlowej.


• Teraz ci z wielkim deficytem nie są w stanie importować więcej nic, ponieważ wszystkie pieniądze wypompował import z gospodarki, zostawiając naród ze stale rosnącym ciężarem nigdy niespłacalnego długu.

 

Dług trzeciego świata i Międzynarodowy Fundusz Walutowy

• IMF powołano do życia w celu ustanowienia międzynarodowej rezerwy Pieniężnem, aby w ten sposób “pomoc” narodom Trzeciego Świata w likwidacji ich deficytów.


• W praktyce okazało się, ze stało się jeszcze gorzej,

• Narody z wielkimi deficytami zostały zmuszone do wykupywania się poprzez pieniądze IMF


• Ale ten wykup przychodzi w formie nowych pożyczek, oczywiście takich, które musza być spłacone z odsetkami.


• Dokładnie tak samo, jak pożyczki z komercyjnych Baków, pożyczki IMF to tez takie same pieniądze kreowane z niczego, bazujące na rezerwie gotówkowej, której dostarczają narody Zachodu popadające w długi, żeby je dostarczyć….


• Naród taki popada w jeszcze większy dług


• Może, co prawda dzięki temu dalej importować dobra z najbogatszych krajów


• Konsekwencja tego stanu rzeczy jest stały strumień pieniędzy płynących z IMF, jako pożyczki dla i poprzez kraje Trzeciego Świata do kieszeni…. Najbogatszych aportujących ekonomii Zachodu.


• Oczywiście w ratowanych krajach pozostają do spłacenia zaciągnięte pożyczki wraz z odsetkami.


• To jest cale nieszczęście długu Trzeciego Świata i Europy Wschodniej – najbiedniejsze narody świata pożyczają pieniądze, aby zwiększyć ilość pieniędzy w gospodarkach najbogatszych krajów Zachodu, ·• Zęby zabezpieczyć stale spłaty narody te musza eksportować wszytko, co się do eksportu nadaje. Każda możliwa rzecz do sprzedania: minerały, lasy, najlepsze płody i luksusowe jedzenie ląduje na stolach zachodnich krajów, a ochłapy zostają, służąc miejscowym…


• Dziś dla wielu narodów Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i – a jakże – oczywiście Europy Wschodniej, nie wystarcza ich eksportu nawet na spłacenie odsetek od pożyczek IMF i innych banków.


• Sumy należnych odsetek już dawno przekroczyły sumy oryginalnych pożyczek.


• Powoduje to ostre braki pieniądza na rynku i w gospodarce narodowej, to powoduje ciecia budżetowe w sektorach najwrażliwszych takich, jak ochrona zdrowia, edukacja, pomoc socjalna etc.…


• Piszcząca bieda dziś jest standardem w krajach, które są najbogatszymi w rzeczywiste dobra – minerały i kopaliny, doskonale owoce i płody ziemi, lasy, ropę naftowa etc.….


• Struktura Adjustment Programmes (tzw. Programy Dostosowania) są dołączone do pożyczek IMF, zawierają one zbiór warunków, jakie musi spełnić kraj, żeby usunąć tzw. bariery taryfowe i otworzyć ich rynki dla wolnego handlu dla obcej konkurencji, – co znaczy, żeby wielkie zapasy najgorszego szmelcu, którego nigdzie indziej nie można sprzedać, sprzedać właśnie Tu, tym biedakom po najwyższych cenach obłożonych niespłacalnymi odsetkami.

 

Dług Narodowy

Narodowy Dług Anglii na dzisiaj wynosi 400 miliardów Funtów; roczne odsetki od obsługi tego długu wynoszą 25 do 30 miliardów funtów. Rząd płaci te odsetki nakładając na cale społeczeństwo podatki. Tak samo robią wszystkie inne rządy. Zatem to my płacimy! W Anglii dług wzrósł z 26 miliardów funtów w roku 1960 do 90 miliardów w 1980 dziś sięgnął 400 mld.


• Sukcesywnie rządy pożyczają pieniądze wprowadzając je do obiegu przez lata.


• Zamiast same wykreować tani pieniądz, wprowadzić go do gospodarczego obiegu i wydawać je na publiczne usługi, zamiast finansować projekty ożywiające gospodarkę, zwiększając tym sposobem możliwości zatrudnienia społeczeństw – zlecają tworzenie pieniędzy w formie długu bankom, pożyczając je na procent i obciążając długiem naród.


• Zaczął się ten proceder w roku, 1694 kiedy to Kroll William potrzebował pieniędzy na wojnę z Francja.


• Pożyczył on 1,2 miliony funtów od grupy londyńskich bankierów i złotników.


• Jako zaplata za pożyczkę zawiązali oni korporacje na podstawie królewskiego przywileju, – jako Bank Anglii, który stal się bankierem rządowym


• Odsetki w wysokości 8% zostały nałożone na pożyczkę i natychmiast wprowadzono podatki w celu uzyskania środków na obsługę tych odsetek


• Tak narodził się Dług Narodowy?·• Od tego czasu rządy zaczęły pożyczać pieniądze od prywatnych banków, obkładając podatkami społeczeństwa, jako całość – w celu spłaty należnych bankierom odsetek.

 

Jak rząd pożycza pieniądze?

•, Kiedy rząd pożycza pieniądze, w zamian wydaje pożyczającemu exchequer albo bondy skarbowe – inaczej nazywane stokami rządowymi bądź securities.
• Są to w rzeczywistości zwykle noty promilowe (Jestem Ci Winien), które świadczą, ze rząd zobowiązuje się do spłacenia pożyczki w ścisłe określonym terminie, płacąc należne odsetki w międzyczasie.


• Są one przyjmowane przeważnie przez banki, ale także osoby prywatne, które maja wystarczająca ilość pieniędzy do inwestowania, czyli w zdecydowanej większości bardzo bogaci związani z bankowymi rodzinami – a ostatnimi czasy dołączają do nich tzw. Fundusze Emerytalne oraz inne Fundusze Celowe.


• W momencie, kiedy rząd przekaże swoje papiery wartościowe securities, czy bandy bankom, te kreują pieniądze przez dotkniecie długopisu – Oczywiście z niczego!


• Bo Bank kreuje pieniądze, jako pożyczki – z niczego! Z próżni! Pożyczając je, stwarza rzeczywistość poprzez rządy dokładnie tak samo, jak czyni to poprzez osoby indywidualne, czy tez prawne, czy przedsiębiorstwa – z tym, że na skalę olbrzymią!


• Rząd ma teraz pieniądze w formie pożyczki, które przeznacza na społeczne usługi i potrzeby własne etc.…

• Jeśli te pieniądze nie zostałyby stworzone [niestety – p.m. LAW] jako pożyczka, spowodowałoby to o wiele niższą aktywność gospodarczą.


• W takim systemie. Narodowy Dług jest kredytem udzielonym Rządowi i jako taki staje się ważna częścią ogólnej emisji pieniędzy w gospodarce każdego jednego narodu obecnej ery!


• Rząd cały czas wmawia nam, ze nie ma pieniędzy, ze brakuje w budżecie na to, czy na tamto, ponieważ doskonale wiedza, ze koszty pożyczania pieniędzy całkowicie przechodzą i obciążają podatnika.


• Dlatego też rząd wyprzedaje wszystkie państwowe dobra, oddając je w prywatne ręce i teraz prywatny sektor musi finansować sektor i usługi publiczne

Wojna!


Niezwykle podnosi Narodowy Dług. Przynosi niezwykle wysokie zyski bankom.

• Masowe pożyczki rządowe i tworzenie pieniędzy przez banki wymagane jest do prowadzenia wojny!
• Ci sami międzynarodowi bankierzy po kryjomu finansują dwie strony konfliktu zarówno w Pierwszej, jak i Drugiej Wojnie Światowej.
• Mając stale zyski z wojen pozostawiają narody w olbrzymich długach, które później te same banki zwiększają, finansując odbudowę gospodarek zniszczonych wojna….
• Bankierzy nawet wywołują wojny. Np w Niemieckiej Republice Weimarskiej banki zażądały natychmiastowej spłaty pożyczek, powodując sytuacje idealna do dojścia do władzy Hitlera.
• Ten wzorzec został doskonale dopracowany przez Rotchschildów w XIX wieku.

Stały wzrost Narodowego Długu

• W tym istniejącym systemie finansowym, osoby indywidualne, dokładnie tak samo, jak i przedsiębiorstwa, musza stale pożyczać więcej i więcej, żeby być zdolnym do płatności odsetek na ich obecne pożyczki; Rządy musza stale pożyczać coraz więcej i więcej, wydając coraz to nowe transze obligacji rządowych i rządowych stoków.
• Kiedy przychodzi termin płacenia starych bonów i obligacji rządowych, rządy po prostu wydają nowe gwarancje i bandy i rządowe stoki?

Jak zaradzić Narodowemu Zadłużeniu?

 „Jeśli rząd jest w stanie emitować dolarowy Bond, może z pewnością – tak samo łatwo – wyemitować dolarowy banknot” – Thomas Edison.

• Rząd może natychmiast przestać pożyczać pieniądze obciążone długiem i odsetkami i rozpocząć emisje pieniądza poprzez użycie go w narodowej gospodarce, publicznym serwisie, kreując miliony miejsc pracy dla osób bezrobotnych i stymulując prawidłowo gospodarkę narodowa.


• Każdy jeden rząd robi to i teraz, ale na mizernie mała skale, sięgająca wartości, jaka otrzymuje od banków za sprzedaż gotówki, które to dodaje się do publicznej kasy i wydaje na potrzeby publiczne.

 

Uwagi końcowe…

Pokusa redystrybucji sprawiedliwszej niż istniejąca – poprzez opodatkowanie wysokimi stopami najbogatszych i zmuszać ich do płacenia za uboższych – nie załatwia niczego i nie rozwiązuje problemu polegającego na stałym braku pieniędzy w ekonomii spowodowanej koniecznością spłaty odsetek i kreowaniu pieniędzy bazujących na długu to jest problem- którego sobie nie mogą uzmysłowić wszelkiej maści socjaliści, w tym ich bracia liberałowie – mimo, że pozostają miedzy sobą w permanentnym ostrym konflikcie.

Światowe gospodarki to są przecież Nasze gospodarki… To MY kreujemy dobra i majątek poprzez nasze zaangażowanie, pomysłowość, przedsiębiorczość i ciężka pracę. Obecny system bankowy pracuje jako potężny system drenując to wypracowane przez nas dobro i majątek, koncentrując w tym samym czasie ogromna silę  i całkowitą kontrolę tej siły w rękach maleńkiej mniejszości.

Pieniądze są medium wymiany towarów i usług. Nie ma nic złego w tym, żeby kreować je z niczego. Z próżni, czy powietrza, ponieważ jest to jedyna droga do zagwarantowania nam wszystkim posiadania taniego medium wymiany. Ilość wyemitowanych pieniędzy powinna być tylko dokładnie taka sama, jak wielkość gospodarczej działalności, jaką pieniądz obsługuje. [Parytet gospodarczy emisji pieniądza opisany przez Jacka Rossakiewicza – jest bardziej precyzyjnym wskaźnikiem, oddziela bowiem emisję na bezwzględnie zasadną monetyzację przyrostu dóbr, od emisji na cele inwestycyjne uwarunkowanej możliwościami wykonania potrzebnej pracy – p. m. LAW]

Złem natomiast jest to, że prawo do czynienia tego, prawo do emisji pieniądza, prawo suwerena – prawo Suwerennego Narodu – zostało scedowane w ręce prywatnych interesów Kasty Lichwiarzy, którzy kreują pożyczki dla prywatnego olbrzymiego zysku niewielu, kosztem horrendalnej nędzy, tragedii, a nawet życia miliardów ludzi.

• U. S. Prezydent Abraham Lincoln uważał, ze głównym zadaniem rządów jest zapewnić narodowi właściwego i sprawiedliwego, a przede wszystkim uczciwego medium wymiany, które pozwoli gospodarce na prawidłowy rozwój.

Wniosek.

• Czyż my, jako Ludzkość, nie jesteśmy zdolni do tego, aby użyć naturalnych ludzkich zasad Prawa Boskiego – Naturalnego, wynikających z Dekalogu, w celu ustanowienia sprawiedliwego i ludzkiego, uczciwego systemu dystrybucji majątku i dóbr, dzieł ludzkiego intelektu i pracy rąk Człowieka, wypełniając zarazem marzenia socjalizmu [nie tylko – p. m. LAW] o sprawiedliwej i ludzkiej dystrybucji, łącząc je z dobrodziejstwami wolnej przedsiębiorczości, która leży w samym środku serca idei kapitalizmu?

• Oczywiście, ze jesteśmy. Wiemy doskonale jak się to robi i pokazaliśmy, jak prosta czynnością jest powrót do normalności i do wprowadzenie harmonii.

• Ale tak długo, jak prawo i przywilej tworzenia pieniądza znajduje się w rękach prywatnych Lichwiarzy, dla ich własnego profitu i niczym nieskrepowanej kontroli wszystkiego i wszystkich. – My wszyscy śmiało możemy sobie i wszystkim wokół powiedzieć, ze naprawdę nie wiemy… co to znaczy Demokracja!

• I jeśli tego stanu rzeczy nie zmienimy, nie będziemy w stanie tego powiedzieć nigdy.

System ten bowiem w procesie lichwy zadłużając wszystkich i wszystko, przejmuje wszelką własność, cedując ją w rękach garstki wielkiej oligarchii kilku rodzin, całą pozostałą wielomiliardową populację Ziemi zamieniając w procesie tzw. globalizacji w Niewolników. Globalizm bowiem jest niczym innym, jak tylko i wyłącznie procesem zamiany Wolnych Ludzi w niewolników.

Gdyż bez Własności nie ma Wolności a bez Wolności mówienie o Demokracji jest mydleniem oczu.

POST SCRIPTUM…


Nowa europejska jednostka monetarna Euro daje sile i prawo regulowania cyrkulacji pieniądza wszystkich krajów, które się połączyły w Unię Europejską, Centralnemu Bankowi Europy. A jednocześnie wszystkim rządom, członkom Unii stanowczo zabrania jakichkolwiek działań i starań w celu wywierania jakiegokolwiek wpływu na Bankierów Lichwiarzy, którzy tworzą Centralny Bank Europejski.

Po raz pierwszy w Historii Świata stawiając twórców pieniędzy poza jaką kolwiek demokratyczna formą kontroli i odpowiedzialności…. czyli explicite ponad Prawem!

Uwaga: Do niniejszego tekstu nie rości się żadnych Copyright, a wręcz przeciwnie – proszę każdego o jak najszersza dystrybucje i dzielenie się ze znajomymi niniejszymi informacjami.

Na podstawie materiałów The British Association for Monetary Reform, 27 Imberhorne Lane, Felbridge, West Sussex, RH19 1QX..

 

Drogi Andarianie!

Myślę, że teraz rozumiesz, jak działa kamień filozoficzny i lepiej pieniądz opieraj o parytet pracy i potencjał osoby ludzkiej (w złocie, deflacjii rzekomej liberalnej samoregulacji nie szukaj bogactwa). Cały spór o NAF uważam za Twoje ćwiczenie różnych formuł argumentacji. Ekonomię należy zmienić i zacząć opierać ją o stałe wartości (prof. dr. hab. Andrzej Zawiślak „Nauki ekonomiczne – czas na zmiany”).

Polecam też mój referat zamieszczony na Nowym Ekranie w linku:

//law.nowyekran.net/post/67231,dobro-czlowieka-pieniadz-oparty-o-prace-i-potencjal-osoby-ludzkiej

Osoby przedstawione na sztychu, poza Tobą, nie są zainteresowane znalezieniem kamienia filozoficznego, bowiem dysponują już wiedzą.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Lesław Andrzej Wilk

KOMENTARZE

 • @autor
  Szanowny Panie.

  Niepotrzebnie przyczepił się Pan do postu Andariana.

  Ma tak samo naiwne widzenie świata, gospodarki polityki i pieniądza jak Pan, pan Rossakiewicz, nikander, Freedom i wielu wielu innych (nie tylko na tym portalu).

  I w podobny sposób konstruuje swoje "teorie".
  Są dokładnie tyle samo warte co i wasze.

  Pozdrawiam Wszystkich wyżej wymienionych, życząc dalszych owocnych wysiłków w budowie podwalin pod lepszy świat i w obronie uciśnionego ludu pracującego miast i wsi.

  Niech się Wam szczęści towarzysze!
 • @autor
  Cytuję - #Czyż my, jako Ludzkość, nie jesteśmy zdolni do tego, aby użyć naturalnych ludzkich zasad Prawa Boskiego – Naturalnego, wynikających z Dekalogu, w celu ustanowienia sprawiedliwego i ludzkiego, uczciwego systemu dystrybucji majątku i dóbr, dzieł ludzkiego intelektu i pracy rąk Człowieka, wypełniając zarazem marzenia socjalizmu#.

  --

  Widzi Pan, jestem w ciężkiej sytuacji - nie mam domu, bliskich, pracy jestem chory.

  Jakimi dobrami mógłby mnie Pan sprawiedliwie i według zasad ludzkich, Prawa Boskiego oraz marzeń socjalizmu obdarować.

  Wystarczyłaby miesięczna kwota około 800 PLN i wynająłbym sobie chociaż niewielką kawalwerkę.

  Jeśli Pana na tyle nie stać, to może dorzuci się pan Rossakiewicz (wszak też ma pełno Boga w gębie).

  Pozdrawiam
 • @Autor
  A jeśli Andarian nie pęknie, to jest Pan gotów przepisać Encyklopedię Filozofii?
  Ja mam równie wspaniały plan uratowania Polski i świata (a nawet wszechświata) co NAF.
  Jak wiadomo spora część ludzkości cierpi z powodu głodu, gdy tymczasem inna jej część cierpi na nadwagę. Wystarczy więc, by każdemu pz nadwagą przydzielić osobistego strażnika (przy okazji likwidujemy bezrobocie), który będzie pilnował, żeby się grubas nie przejadał, a oszczędności przekaże głodującym.
  Że nierealne?
  Niech mi to ktokolwiek spróbuje zarzucić!
  Internet jest obszerny i mogę zasypać go tonami megabitów dowodzących, jak ważny i wyczekiwany jest ten pomysł.
  Niech ktoś spróbuje podważyć moje argumenty (jakie argumenty? nieważne, przecież chyba nikt nie podważa mojej uczciwości? ja naprawdę chcę dobrze).
 • @LAW
  Jaką wiedzą Pan i przyjaciele Pańscy dysponujecie?? Taką z przeczytanych książek?? Jest tu na Nowym Ekranie sporo ludzi którzy przypisują sobie miano oświeconego i uczonego...jest to tylko wasze złudzenie. Cała pozoracja na uczonego ma jeden cel a jest nią: MANIPULACJA !!! I ordynarne oszukaństwo. Andarian ani Jerzy Wawro nie pozują na uczonych, dlatego, że te osoby mają poczucie przyzwoitości i uczciwości... to co mówią, piszą na swoich postach, w poglądach na gospodarkę i politycznych przekonaniach, które są jawne i widne jak słońce-zasługują na nasze zaufanie. Nas blogerów i moje także. Nie jest łatwo odkrywać prawdę i intencje ludzi, trzeba po prostu-umieć myśleć i wyciągać wnioski, do tego służy logika Panie LAW. Pozdrawiam.
 • @Autor
  Wydaje mi się że w prezentowanym artykule wystąpiła pewna sprzeczność. Jak zrozumiałem kreowanie pieniądza poprzez udzielenie pożyczki jest zjawiskiem nieporządanym, z drugiej jednak strony:
  "Każda zaplata na zadłużone konto zmniejsza zadłużenie, jest zwrotem do banku i te “pieniądze” są stracone dla gospodarki."
  czyli naprawienie tej sytuacji poprzez wycofanie wykreowanego pieniądza jest również nieporządane.
  Kolejna sprawa która wydaje mi się niejasna jest kwestia odsetek związana z udzieleniem pożyczki - czyli spłata wyższej kwoty niż została udzielona. Udzielenie pożyczki polega na udostępnieniu innemu podmiotowi środków do dysponowania, tym samym odbierając sobie prawo do dysponowania tymi środkami. Czy odsetki jako forma rekompensaty za zbycie tego prawa jest czymś złym, szczególnie gdy ich wysokość jest dokładnie ustalana w momencie udzielenia pożyczki?
  Ostatnie pytanie, historyczne: czy w czasach średniowiecznych nie było już takiej sytuacji gdy każde państwo (władca) miało wyłączny przywilej tworzenia i wprowadzania pieniędzy do obrotu? Czyż to był system idealny dla gospodarki? Czy nie zdażało się że dany pieniądz przestawał być uznawany za środek płatniczy?
  Bardzo proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości w tej sprawie.
 • @Faber 07:40:34
  Wiedza o ponad półtorabilionowym zadłużeniu nie jest wiedza tajemną. Wystarczy zerknąć na zegar Balcerowicza, aby zobaczyć dług publiczny i zerknąć do agregatów pieniężnych NBP aby zobaczyć długi przedsiębiorców i gospodarstw domowych.

  Zarówno Jerzego Wawro jak i @Andariana zaliczam do ostatnich obrońców emisji na poczet długu bankowego. Obaj przyznają, że to - być może - nie jest rozwiązanie najlepsze, ale najlepsze, bo lepszego rozwiązania bez totalnej destrukcji państwa - nie ma. Dziwna logika.

  Każdy będzie sobie klepał boratynki jak za starych dobrych czasów...

  Kto nie chce (pozbyć się garba odsetkowego) szuka powodów, kto chce - szuka sposobów...
 • Zamiast tego bełkotu
  radzę przeczytać Murray N. Rothbard "Złoto, banki, ludzie – krótka historia pieniądza". Bez patosu, sprawiedliwości społecznej, pseudotroski, obiektywnie - fakty.

  Kto nie może znaleźć proszę o PW to wyślę .pdf - ta publikacja ma zgodę na bezpłatne rozpowszechnianie.
 • Dyskusja z merytorycznej przechodzi w personalną.
  Niby - gdzie jest racja/prawda, a w rzeczywistoścji - kto ma rację.
  To zupełnie co innego, przecież.
  Nie można wyciągnąć prawdziwych wniosków w oparciu o fałszywe przesłanki.

  Istota pieniądza - NIE ZOSTAŁA ZDEFINIOWANA I UZNANA PRZEZ WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW DYSKUSJI. Ba!... (o pozostałych użytkownikach pieniądza - nie wspominając).

  Nie będzie prawdziwych, a zwłaszcza konstruktywnych - wniosków.

  To jest sprzeczka autorytetów, a nie kreowanie prawdziwej koncepcji gospodarki.

  Gwoździem w chlebie jest problem zgłaszany, przez pana Jerzego Warwro:
  JAK ZABEZPIECZYĆ PIENIĄDZ TOWAREM NIETRWAŁYM - I ODWROTNIE?
  Co z nim zrobić, kiedy towar zjemy?

  Póki nie odpowiemy wyczerpująco na to pytanie - z teorii ekonomicznycj można się tylko pośmiać.
  To dokładnie "alchemie" - ma rację Andarian.
  A w życiu? - W życiu i tak kierujemy się intuicją zweryfikowaną WŁASNĄ praktyką.

  Chciałbym tu zwrócić uwagą na "towar njmnie trwały", za jaki płacimy.
  To usługa.
  Bo znika natychmiast po nabyciu.
  Tu nasuwa się pytanie, czy można zbudować model gospodarczy, w którym nie ma towaru, jako kategorii ekonomicznej, a jest nią wyłącznie usługa.

  Taka endemiczna wyspa, gdzie ludzie jedynie sobie "usługują" - a powodzi im się coraz lepiej - (nazwijmy to wzrostem gospodarczym).
  Butów nie kupujemy - tylko przynosimy szewcowi surowce - a on nam te bury kreuje. Płacimy mu za usługę.

  Sklepikarzowi nie płacimy za towar. Płacimy za usługę dostarczenia do lady sklepowej sumy (superpozycji) pewnego ciągu usług - orki siania, podlewania, trucia szkodników, zbierania, mielenia, wreszczie wypieku chleba - no i transportu.
  Wszyscy po drodze tej sklepikarskiej usługi - płacą sobie za wcześniej wykonane usługi na "towarze" - a towar "sam w sobie" niema żadnej wartości. Cała jego wartość - i początkowa i przeniesiona - to suma uług. W złocie? - usługa poszukiwania - kosztowna i niebezpieczna, i czasochłonna.

  Łatwo zauważyć, że taki pieniądz - będący ekwiwalentem (akceptowanym przez obie strony wymiany) - wartości usługi - jest dobrym elementem do analizy modelu.

  Może byśmy podyskutowali o takim modelu gospodarczym?
 • @BTadeusz 11:59:28
  "...Gwoździem w chlebie jest problem zgłaszany, przez pana Jerzego Warwro:
  JAK ZABEZPIECZYĆ PIENIĄDZ TOWAREM NIETRWAŁYM - I ODWROTNIE?
  Co z nim zrobić, kiedy towar zjemy?..."

  podałeś chyba najgłupszy argument z argumentów Jerzego. Z resztą innych mądrzejszych tam nie było. Powiedz, po co ci są potrzebne pieniądze: czy po to aby nabyć ten "towar nietrwały", czy może udowodnić, że za pieniądz nietrwały nie można nabyć towaru nietrwałego?

  Jeśli sadzisz, że jedyną funkcją pieniądza jest gromadzenie skarbu, a każda dodatkowa funkcja jest nieistotna, to możesz w to wierzyć. Nikt Ci nie zabroni.

  Jednak w koncepcji NAF to ekwiwalent pieniężny PKB to nie są - tak naprawdę - wyroby, ale zdolności produkcyjne potrafiące te wyroby dostarczać na rynek. Nie jest wtedy obojętne, czy te wyroby (trwałe, czy nietrwałe) pochodzą z delty Rzeki Perłowej czy są wytwarzane w ramach gospodarki narodowej.

  Przestań patrzeć na gospodarkę oczami drobnego handlarzyka.
 • @nikander 12:27:57
  Czy z mego tekstu wynika, że:
  """, że jedyną funkcją pieniądza jest gromadzenie skarbu"""
  Proszę najpierw przeczytać, dopiero potem - komentować.
  A wielbłądem nie jestem i być nie zamierzam.

  Gospodarka może istnieć (i istniała) zanim wymyślono PKB.
  Po co zajmować się więc pierdołami?
  Umie Pan analizować gospodarkę bez PKB?
  Ten, komu PKB rozjaśnia rozumienie czegokolwiek - może sobie go liczyć. Mnie - zaciemnia.

  Postuluję pieniądz stanowiący dowód wykonania usługi rynkowej.
  Pan to rozumie?
  Więc proszę na temat.
 • @nikander 12:27:57
  -:)(napisał Pan):
  Przestań patrzeć na gospodarkę oczami drobnego handlarzyka.
  -:)
  Ani myślę!!!
  Jeśli zmienią sie relacje sił międzyatomowych - bomba atomowa - nie wybuchnie, lub wybuchnie chwilę wcześniej, niż jej konstruktor to przewidział...
  I tyle z geniusza ekonomicznego zostanie...-:)
 • @BTadeusz 13:43:32
  "...Postuluję pieniądz stanowiący dowód wykonania usługi rynkowej..." to proszę powiedzieć, jak go sobie Pan wyobraża. Może to coś sensownego o czym nie wiemy.

  PKB to jednak suma transakcji wycenionych w pieniądzu.
 • @nikander
  Pan mi każe zerkać na zegar Balcerowicza bym zobaczył wielkość długu i jeszcze mam zaglądać do NBP?? To jakieś nieporozumienie, nie jestem żadnym finansistą a Pan zdaje mi się, uważa siebie za geniusza monetaryzmu. Był taki król z oślimi uszami, który czego się tylko dotknął-zamieniało się w złoto. Czyżby Pan był lepszym specem od alchemików? A może chce Pan być naśladowcą tego mitycznego króla? Nie uda się Panu taka sztuka.

  Panie nikander, jeśli pieniądze powstały z niczego w nicość się obrócą a dług publiczny-w gówno bankierskie się przemieni, zapewniam o tym wszystkich zwolenników pieniądza z niczego-to przecież pieniądz wirtualny, istnieje tylko w komputerach jako zapis. Wystarczy zgasić światło i dług znika, bo to są prawdziwe-czary mary. Globalnie świat podąża w stronę takich czarów.
  Pozdrawiam Pana serdecznie.
 • @BTadeusz 11:59:28
  witam i dziekuje za pioro no i tez..madrosci, popieram,
  tez jestem za..by podyskutowac o modelu ..gospodarki-
  jaka usluga, czym to zmierzyc.. jak kassy brak..
  -czy jest wymienna, za co i na ile..,czy tylko ma to byc moneta- plus...lichwa
  maly plan,- zabezpieczenia,-zawor bezpieczenstwa..jesli nie wypali,
  -profilaktyka i wszystkie potrzeby z tym zwiazane,
  -kto to zabezpieczy od kar scigania..by biednego rolnika nikt nie zamykal do ciupy i jego rodziny nie nekal,
  -intrumenty planowania kilkuletniego wraz z jego konsekwncja,
  -udzielenie pomocy przez gmine, powiat, urzad podatkowy czy wojta z soltysem razem
  -tworzenie malych komisji..doradcow.., ale z prawdziwego domu i wychowania plus doswiadczenie..pomijajac tych madrali od ...finansow i kasy unijniej.
  moze, by ktos podal kontakt .tel, by moc sie z lekka za to nawet splecznie..zabrac, a potem sie..bedzie dyskutowac wyszlo czy nie..
  pozdr.i zycze ..plonow bo lato idzie.
 • @strumyk 15:41:05
  Proszę się nie niecierpliwić.-:)
  Usługa - jako miernik pieniądza, to jeszcze nie "instrumenty planowania długookresowego"...
  To jedynie usiłowania znalezienia wspólnego mianownika dla ludzkich działań (doczesnych) wobec (chyba) świadomego zamazywania prawdziwej natury ludzkiej aktywności gospodarczej.

  Powszechnie za motor działania uważamy towar - i jego "parametrami" chcemy wyjaśnić motywacje ludzkie do wysiłku, talentu i poświęcania wolnego czasu.
  A pierwszym wnioskiem, jaki się nasuwa przy takim założeniu, to że towar (mniej, lub bardziej) trwały - to środek tezauryzacji.
  I być może nie jest tak, że pieniądz - musi tę funkcję pełnić.
  Może być tak, że nam to wmówiono celowo.
  Przecież kawałek złota, czy hektar ziemi - nie zawiera w sobie skoncentrowanych usług - skąd więc ich wartość rynkowa?
  Może dlatego - że kawałek złota, jak i prawo wyłączności do hektara ziemi - to dość pewne przechowanie zdolności zamiany na usługi?

  A tylko nieświadomi tego mają "oszczędzać" lokując zdolność nabywania usług - w papierze.
  I bilans działalności gospodarczej zamknąłby się, gdyby po jednej stronie położyć pieniądze i trwałe towary - a po drugiej - usługi odłożone w czasie.

  Posiadanie - nie jest naturalną potrzebą człowieka.
  Naturalną potrzebą jest jedzenie, spanie, przemieszczanie się, fizjologia i szeroko rozumiana rozrywka.
  Posiadanie towarów ułatwia i zapewnia (ALE POŚREDNIO) zaspokojenie potrzeb przez cudze usługi.
  Po to usługujemy, aby inni nam usługiwali.
  Kupujemy (zintegrowaną usługę) np mikser, aby nie tłuc godzinami majonezu, czy ciasta na pizzę.
  Kupujemy lodówkę, aby nie biegać bez przerwy do sklepu.
  ...cdn

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY